Podziel się tym wpisem

16 cech miłości

Hymn o miłości, z 13 rozdziału 1. Listu do Koryntian, część z nas zna prawie na pamięć. Wbrew temu co nam się wydaje, nie został on napisany przez Pawła w kontekście miłości małżeńskiej. Hymn o miłości nie wyskoczył jak królik z kapelusza pomiędzy rozdziałami 12 i 14, które mówią o darach duchowych. Paweł mówi, że wszystkie wspaniale dary duchowe, jak mówienie językami czy dar prorokowania, są tak naprawdę bezwartościowe, kiedy nie ma się miłości.

Porusza mnie, że – zanim pójdziemy ewangelizować ludzi, którzy nie znają jeszcze Boga albo służyć w Kościele, np. jako lider we wspólnocie czy członek jakiejś diakonii – najpierw powinniśmy zadbać o to, żeby w naszym sercu była miłość. Przyjrzyjmy się 16 cechom miłości wspomnianym przez św. Pawła. Poza tekstem Biblii Tysiąclecia, zajrzymy wspólnie w tekst Biblii Interlinearnej, czyli tłumaczenia NT słowo w słowo z greckiego (słowa po ”/„ są tymi bezpośrednio z oryginału).

1 – Cierpliwa / wielkoduszna

Jesteśmy bombardowani przez idealnych ludzi w social mediach. Już nie tylko widzimy idealne zdjęcia po retuszu w czasopismach czy aktorki z idealną figurą i makijażem w filmach i serialach, jak jeszcze kilka lat temu. Teraz jesteśmy wręcz zalewani obrazami „idealnych” mieszkań, „idealnego” makijażu, „idealnych” par a nawet „idealnych” chrześcijan.

Myślę, że we współczesnym świecie jest to niezwykle kluczowe, abyśmy nauczyli się wyrozumiałej miłości, po pierwsze do samych siebie, a potem wyrozumiałej miłości do innych.

W przypadku roślin rozumiemy, że są różne gatunki i każda rośnie we własnym tempie – od fasolki oczekujemy, że wyda owoce w tym samym roku, natomiast na gruszki trzeba będzie poczekać kilka lat od zasadzenia drzewka. Musimy zrozumieć, że także czasem my, będziemy potrzebować trochę więcej czasu, żeby wzrosnąć duchowo w jakiejś dziedzinie. A czasem coś, co dla nas było oczywiste od samego początku, będzie wymagało kilkukrotnego powtórzenia, żeby osoba, która leży nam na sercu, przyjęła jakąś duchową prawdę i żeby ta prawda zakorzeniła się w jej wnętrzu.

2 – Łaskawa / łagodna; 8 – Nie unosi się gniewem / nie jest ostra

Jednym z niewłaściwych obrazów Boga, jest Bóg jako ktoś nieustannie zagniewany i karzący nas bardzo surowo za każde, nawet najdrobniejsze przewinienie. Biblia natomiast mówi, że Bóg nie jest skory do gniewu.

Zamiast bić Biblią po głowach, potrzebujemy, żeby wg tego co mówi List do Efezjan, wszystkim ludziom była znana nasza wyrozumiała łagodność. Potrzebujemy pokazywać ludziom naturę Boga.

3 – Nie jest zazdrosna

Jedną z pułapek szatana, w jaką czasem dają się wmanewrować wierzący, którzy są zaangażowani w jakąś służbę, jest zazdrość o osoby, które prowadzą.

Król Dawid – mimo, że bardzo leżało mu na sercu żeby zbudować świątynię dla Boga – wyraźnie usłyszał, że dokona tego dopiero jego syn. Zamiast zazdrościć kolejnemu pokoleniu i ograniczać jego możliwości, Dawid przygotował materiały na budowę.

Jako wierzący potrzebujemy prowadzić kolejne pokolenie ku dojrzałości i modlić się o dary duchowe dla nich. A także pilnować naszych serc, by była w nich miłość i radość, że nasi następcy pójdą dalej niż my.

4 – Nie szuka poklasku / nie jest chełpliwa; 5 – nie unosi się pychą / nie nadyma się

Bóg nie obdarza nas darami duchowymi na pokaz. To nie ma być nasz flex czyli coś czym się chwalimy w Internecie i w realu, „Spójrz na mnie, mówię w językach”, „Spójrz na mnie, uzdrawiam ludzi”, „Spójrz na mnie, mam dar prorokowania”.

Tak, jak Magda pisała w zeszłym tygodniu we wpisie „Plan na 2022 rok: miłość!” – wszystko, co robimy, mamy robić, by oddać chwałę Bogu.

Kiedy wpadamy w pychę, nadymamy się i szukamy poklasku ludzi, tak naprawdę odbieramy chwałę należną Bogu.

Kiedy kieruje nas miłość, która nie jest chełpliwa, wtedy to Bóg jest tym, na którego wskazujemy, gdy korzystamy z darów duchowych.

6 – nie dopuszcza się bezwstydu / nie jest niedostojna

Dary duchowe nie są „magicznymi sztuczkami”, którymi można się pochwalić. To autentyczne działanie Ducha Świętego przez nas.

7 – nie szuka swego

Kiedy kieruje nami miłość do Boga, który nam zlecił jakieś zadanie oraz do ludzi, do których nas posłał, przestajemy skupiać się na sobie.

Zamiast egzekwować „swoje prawa” do odpoczynku, do prywatności, do przyjemności, itp., służymy Bogu pomimo zmęczenia, otwieramy nasze domy na innych, jesteśmy gotowi zrezygnować z jakiejś przyjemności i te pieniądze przeznaczyć na Boże dzieła.

9 – nie pamięta złego / nie liczy zła

To jest dziedzina, w której musimy przemieniać się na wzór Jezusa. Kiedy Jezus umarł na krzyżu, nie tylko wykreślił nasze grzech z zapisu dłużnego. On je wręcz wymazał.

Skoro Jezus, kiedy szczerze pokutujemy za nasze grzechy, nie trzyma ich przeciwko nam w jakimś rejestrze, my nie możemy wypominać innym zła, które wyrządzili. Także tego, które wyrządzili nam.

10 – nie cieszy się z niesprawiedliwości / nie raduje się z powodu niesprawiedliwości

Tej cechy chyba nie trzeba komentować szerzej.

11 – wpółweseli się z prawdą

We współczesnym świecie ważne jest, żebyśmy jako chrześcijanie stali na straży prawdy.

Z jednej strony przeciwstawiali się plotkom, obmowie, kłamstwom i fake newsom.

Z drugiej strony stali na straży prawdy o nas samych, jaka zapiana jest w Piśmie Świętym.

12 – wszystko znosi / wszystko wytrzymuje; 13 – wszystko przetrzyma / w stosunku do wszystkiego jest wytrzymała

We współczesnym świecie, kiedy tak dużo jest hejtu i coraz więcej nienawiści do chrześcijan, powinniśmy ćwiczyć tę cechę miłości. Prześladowania będą i będą się nasilać.

Musimy sami pozwolić, by prawda o nas samych, która jest zawarta w Piśmie Świętym, zapuściła w naszych sercach mocne korzenie. Dzięki nim będziemy w stanie stać niezachwianie i robić rzeczy ze względy na miłość Boga do zagubionego świata, kiedy ludzie będą nas wyśmiewać czy wręcz prześladować.

13 – wszystkiemu wierzy; 14 – we wszystkim pokłada nadzieję / w stosunku do wszystkiego ma nadzieję

Dzięki miłości będziemy potrafić wychodzić z zaufaniem i wiarą. Będziemy widzimy szklankę do połowy pełną i spodziewać się dobra – oczekiwać, że dana osoba przezwycięży swoje słabości, wyjdzie z nałogów, że relacje mogą być odbudowane, itd.

Naszą nadzieję możemy tak naprawdę pokładać tylko w Bogu – nasza własna siła i mądrość, drugi człowiek, nasze zasoby, mogą nas zawieść. Za to ma nas, jako chrześcijan, cechować miłość, która co do wszystkiego ma nadzieję, która nie spisuje ludzi i projektów na straty. Miłość, która patrzy przez soczewki wiary.

16 – miłość nigdy nie ustaje / miłość nigdy nie pada

Jeżeli będziemy robić rzeczy, nawet te dla Boga, bez miłości angażując w to, tak naprawdę naszą całą energię i czas, myślę że możemy w pewnym czasie poczuć się wypaleni. Kiedy naszą motywacją jest miłość, będziemy w stanie przezwyciężyć dużo przeciwności zewnętrznych i tych wewnątrz nas. Będziemy w stanie walczyć do końca.

Życzę Ci, byś w tym 2022 roku, razem z nami, kultywował miłość i aktywnie jej 16 cech opisanych w Hymnie o miłości.

Photo by Emmanuel Phaeton on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.