Podziel się tym wpisem

Dlaczego nazwałam swoją córkę Estera?

Gdy się spojrzy na statystyki, to w Polsce w ostatnich latach nieco ponad 100 dziewczynkom rocznie nadaje się imię Estera. Z jednej strony w porównaniu do takich imion jak Zuzanna, Julia czy Zofia, które nadaje się ponad 7 tys. dziewczynkom rocznie, jest to bardzo mało. Ale z drugiej strony, są też takie imiona, które nadano tylko kilku lub kilkunastu dziewczynkom. Można więc podsumować, że mimo, że to imię w Polsce nie jest zupełnie niespotykane, to też nie jest zbyt popularne. Skąd więc taki wybór? Bo na pewno nie chodziło nam z mężem o silenie się na jakąś wyszukaną oryginalność. 

Mi imię Estera podobało się jeszcze na długo przed tym jak dowiedziałam się, że jestem w ciąży czy nawet zanim zostałam żoną. Nie przez przypadek też, ten wpis na blogu pojawia się właśnie teraz. 

Żydzi w środę 16 marca rozpoczęli obchody święta Purim, które związane jest z osobą królowej Estery. To właśnie ta biblijna postać była dla mnie i dla mojego męża inspiracją do nazwania tak naszej pierworodnej córki. Dlatego dzisiaj chciałabym pokrótce przypomnieć Wam jej historię.

Historię Estery i Święta Purim znajdujemy w Starym Testamencie, w Księdze Estery. Król Persji, Aswerus, odtrąca swoją żonę, Królową Waszti, ponieważ nie zastosowała się ona do jego polecenia i nie stawiła się przed jego obliczem na uczcie, po tym jak ją wezwał. Ogłoszono zatem konkurs na nową królową. Spośród wielu dziewczyn z całego królestwa, wygrywa Estera, która była Żydowską dziewczyną, sierotą, wychowywaną przez swojego kuzyna, Mardocheusza. 

Król jako jedną z najważniejszych osób w swoim królestwie mianował Hamana, któremu wszyscy poddani oddawali pokłon. Mardocheusz tego nie robił. Haman chcąc się na nim zemścić i dowiadując się, że Mardocheusz jest Żydem, apeluje do króla by ten wydał dekret o wymordowaniu wszystkich Żydów w całym królestwie. Wyrok miał zostać podpisany w dniu, na który padł los (pur). 

Gdy królowa Estera dowiaduje się o tym dekrecie, na początku jest przerażona i nie wie co robić. Później jednak wzywa swój naród do 3-dniowego postu, po czym podejmuje decyzję ryzykując wręcz życiem i udaje się do króla bez zaproszenia. Król okazuje jej łaskę, wysłuchuje jej prośby i plan Hamana zostaje udaremniony a on sam powieszony. Na pamiątkę cudownego ocalenia Żydów zostaje ustanowione Święto Purim. 

Co zatem ta historia mówi nam o tym jaką osobą była Estera?

POTRAFIŁA ZJEDNAĆ SOBIE LUDZI WOKÓŁ.

„Estera pozyskała sobie życzliwość wszystkich, którzy na nią patrzeli.”

Est 2, 15

„I umiłował król Esterę nad wszystkie [inne] kobiety. Pozyskała sobie u niego życzliwość i względy nad wszystkie [inne] dziewice, i włożył na jej głowę koronę królewską, i uczynił ją królową w miejsce Waszti.”

Est 2, 17

SZANOWAŁA AUTORYTET.

Estera była posłuszna swojemu kuzynowi w kwestii nie ujawniania swojego pochodzenia, które jak się okazało, było ważnym czynnikiem, które uratowało jej życie.

„Estera nie powiedziała o swoim pochodzeniu i o narodzie, tak jak to polecił jej Mardocheusz. Estera uczyniła zgodnie z poleceniem Mardocheusza, tak jakby była jeszcze pod jego opieką.”

Est 2, 20

NIE POZWALAŁA BY SPARALIŻOWAŁ JĄ STRACH I POWSTRZYMAŁ JĄ OD DZIAŁANIA.

Gdy Estera dowiedziała się o dekrecie, na początku została obezwładniona strachem. Jednak po rozmowie z Mardocheuszem zmienia perspektywę i pomimo strachu zamierza pójść do króla Wcześniej jednak wzywa swój naród do postu.

„I rzekła Estera, aby odpowiedziano Mardocheuszowi: «Idź, zgromadź wszystkich Żydów, którzy znajdują się w Suzie. Pośćcie za mnie, nie jedząc i nie pijąc trzy dni, nocą i dniem. Ja też i dziewczęta moje będziemy pościły podobnie.”

Est 4, 15-16

MIMO MŁODEGO WIEKU WYRÓŻNIAŁA SIĘ DOJRZAŁOŚCIĄ I MĄDROŚCIĄ.

Estera, ogłaszając post, wykazała się dojrzałością i mądrością. Wiedziała, że ta sytuacja jest poza jej kontrolą i tylko duchowy przełom i strategia otrzymana z Nieba przyniosą ratunek, którego tak bardzo potrzebowali ona i jej naród.

BYŁA GOTOWA POŚWIĘCIĆ SWOJE ŻYCIE BY URATOWAĆ NARÓD. ZACHOWANIE WŁASNEGO ŻYCIA NIE BYŁO DLA NIEJ WAŻNIEJSZE OD WYPEŁNIENIA WOLI BOŻEJ.

„Potem pójdę do króla, choć to niezgodne z prawem, a jeśli zginę, to zginę».” 

Est 4,16

NIE POLEGAŁA NA WŁASNEJ WYMOWNOŚĆ CZY MĄDROŚCI, ALE NA BOGU.

Przed stawieniem się przed obliczem króla Estera modli się: 

„Wspomnij, Panie, pokaż się w chwili udręczenia naszego i dodaj mi odwagi, Królu bogów i Władco nad wszystkimi władcami. Daj odpowiednią mowę w usta moje przed obliczem lwa i obróć serce jego ku nienawiści do wroga naszego, aby zginął on sam i ci, którzy z nim jedno myślą. Wybaw nas ręką Twoją i wspomóż mnie opuszczoną i nie mającą nikogo oprócz Ciebie, Panie”

Est 4, 17r-17s

Dopiero powierzenie tej sprawy Bogu, daje jej śmiałość by stawić się przed obliczem króla. 

BYŁA OSOBĄ, KTÓRĄ BÓG DARZYŁ SWOJĄ PRZYCHYLNOŚCIĄ.

„I przemienił Bóg usposobienie króla na łaskawe, tak że zaniepokojony zeskoczył ze swego tronu i wziął ją w ramiona, aż przyszła do przytomności.”

Est 5, 1c

„I rzekł król do niej: «Co ci się stało, królowo Estero, i jaka jest prośba twoja? – choćby to była połowa królestwa, będzie ci dane».

Est 5, 3

Król wysłuchuje prośby Estery! Dekret o zagładzie Żydów zostaje unieważniony!

SWOJĄ POSTAWĄ I DZIAŁANIEM ZMIENIŁA BIEG HISTORII.

Estera stała przed decyzją o życiu bądź śmierci, którą miała wpłynąć na swoje przeznaczenie i jej ludu. Estera zapisała się w historii ze względu na wybór, którego dokonała, ratując swój lud za wszelką cenę.

Znana jest jako bohaterka, kobieta wielkiej odwagi i śmiałości, kobieta wpływu.

Estera bez wątpienia była niezwykłą kobietą. Modlę się by moja córka była również tak odważna, bogobojna i gotowa poświęcić własne życie dla wyższych celów, jak królowa Estera! Wierzę też, że jej osoba i postawa może być wspaniałą inspiracją dla każdego z nas.


Photo by Jared Subia on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.