Podziel się tym wpisem

Na co zwrócić uwagę, starając się znaleźć mentora

Pragnęłam mentora w moim życiu. Zrozumiałem, jak cenna byłaby dla mnie pobożna starsza kobieta, która wlewałaby we mnie życie i oferowała mi mądrość. Nie trzeba było mnie przekonywać. Po prostu nie przychodziła mi na myśl żadna kobieta, która odpowiadałaby moim potrzebom.

Modliłam się przez kilka lat (tak, lat) zanim w końcu znalazłam swojego mentora.

Mieć możliwość schronić się pod skrzydłami mądrości Bożej kobiety jest ogromnym błogosławieństwem.

To coś, co mam nadzieję, że masz (lub wkrótce będziesz miała) w swoim życiu. Byłam bardzo zachęcana przez mojego mentora przez cały czas mojego związku z Davem. Była dla mnie, zanim Dav i ja zaczęliśmy się spotykać. Była dla mnie podczas naszego związku. Ona i jej mąż nawet byli dla nas doradcami przed zaręczynami i przedmałżeńskimi. I jest tu dla nas od dnia ślubu.

Mądrość, którą mogła mi ofiarować, była bezcenna.

Życie jest trudne. Życie jest zagmatwane. Życie nie jest jednoznaczne ani czarno-białe.

Biblia jest naszym źródłem mądrości i prawdy. Biblia instruuje nas, abyśmy utrzymywali osobistą relację z Bogiem, ufali Panu całym sercem, modlili się i byli w bliskiej relacji z Bogiem, spędzali czas z Jego Słowem, szukając tego, co dla nas napisał i szukali mądrości u tych, którzy mają więcej doświadczenia niż my.

Życie jest podróżą, a Bóg dał nam wszystkie narzędzia, których potrzebujemy, aby nawigować ją na każdym kroku.

Nie próbuj samemu ogranąć życia. Nie szukaj przewodników w mediach społecznościowych, czasopismach, filmach ani muzyce. Nie otaczaj się tylko rówieśnikami. Zamiast tego poświęć trochę czasu, aby zacząć się modlić i prosić Boga, aby zatroszczył się o pobożną starszą kobietę, aby stała się twoim mentorem i Cię prowadziła. To była ogromna pomoc w moim życiu i jestem przekonana, że stanie się dla Ciebie tym samym.

Oto kilka rzeczy do rozważenia, gdy zaczynasz proces poszukiwania mentora.

1. Nie szukaj idealnego mentora.

Jeśli szukasz idealnego mentora, nigdy go nie znajdziesz. Nikt nie jest doskonały oprócz Boga. On decyduje się na użycie ludzi z wadami do rozwoju Jego Królestwa. Kiedy szukałam mentora, wiedziałam, że nie szukam idealnej kobiety. Nie chciałam, żeby idealna kobieta mnie prowadziła. Chciałam mentora, który doświadczył trudnych realiów życia i nadal decydował się iść za Bogiem. Jako mentora chciałam prawdziwej, uczciwej, stąpającej po ziemi kobiety, kobiety z którą będę mogła się utożsamić.

Najwspanialsze relacje lider/prowadzony zdarzają się, gdy mentor patrzy na podopiecznego i mówi: „Nie mam wszystkich odpowiedzi. Nie wiem wszystkiego, co trzeba wiedzieć. Ale wiem jedno. Kocham Boga. Kocham Jego Słowo. I chcę wziąć Cię za rękę i przyciągnąć Cię bliżej do Niego. ”

Jeśli uda Ci się naleźć mentora z takim sercem, będziesz miała cudowny związek mentor / prowadzony.

2. Poszukaj mentora, który aktywnie służy Bogu.

Rozejrzyj się i zwróć uwagę na każdą kobietę (w przypadku kobiet – przyp. tłum.), która aktywnie służy Panu. Niezależnie od tego, czy jest to w domu z dziećmi, prowadzi małą grupę w kościele, służy w grupie młodzieżowej czy singielek, prowadzi chrześcijańskie studium książek, mentoruje inne młode kobiety lub po prostu wiernie służy na etapie życia, który Bóg ma dla niej teraz. Takiej kobiety szukaj. To jest typ kobiety, od której powinnaś chcieć się uczyć.

3. Poszukaj mentora w swojej wspólnocie.

Jeśli chodzi o znalezienie i poproszenie kobiety o opiekę nad Tobą, zachęcam do rozpoczęcia poszukiwań we wspólnocie, w której jesteś. Jeśli nie jesteś aktywnie zaangażowany w kościele, wzywam Cię, abyś uznał to za swój priorytet. Lokalne ciało wierzących jest dobrym planem Boga, abyśmy mogli się w nim rozwijać. Upewnij się, że jesteś zaangażowana we wspólnotę, zanim znajdziesz/poprosisz kogoś o mentoring.

Kiedy znajdziesz się we wspólnocie bazującej na Biblii, rozejrzyj się wokół siebie. Czy widzisz jakieś pobożne osoby? Czy znasz którąś z nich osobiście? Czy podjęłaś kroki w celu zaangażowania się w małą grupę lub studium Biblijne dla kobiet, aby lepiej poznać kobiety w twojej wspólnocie (jeśli jesteś kobietą, lub mężczyzn, jeśli jesteś mężczyzną – przyp. tłum.)? Podejmij kroki w kierunku większego zaangażowania, aby lepiej poznać kobiety w swojej wspólnocie.

Jeśli już jesteś zaangażowany i znasz kilka pobożnych osób, zacznij się modlić i pytać Boga, kogo powinnaś zapytać. Uważnie zastanów się, co masz nadzieję osiągnąć dzięki relacji mentorskiej i poszukaj kogoś, kto może spełnić tę rolę w twoim życiu.

4. Poszukaj mentora na odległość.

Może wyczerpałaś już opcje w swojej wspólnocie i parafii. Nadal nie możesz znaleźć kogoś chętnego lub będącego w stanie Cię prowadzić. W porządku. Moja liderka niedawno się przeprowadziła i już nie mieszka w pobliżu. Nadal możemy utrzymywać relacje mentorskie dzięki SMS-om, rozmowom telefonicznym, e-mailom, FaceTime, Skype, itp. Istnieje wiele sposobów na rozwijanie relacji mentorskich na odległość. Nie pozwalaj aby odległość powstrzymywała Cię przed znalezieniem mentora.

Znam młodą kobietę, która długo i ciężko szukała lokalnego mentora. Po prostu nie mogła znaleźć kogoś, kto mieszkał w pobliżu. Znała pobożną kobietę, która mieszkała w innym stanie. Zamiast poddać się i zrezygnować, zadzwoniła do tej kobiety i poprosiła ją, by została jej mentorką. Ta starsza kobieta zgodziła się i mają cudowne relacje mentorskie na odległość.

5. Zrób odważny krok i zapytaj ją.

Po rozważeniu pierwszych czterech punktów, które wymieniłem powyżej, nadszedł czas, aby być odważnym i po prostu tę osobę zapytać. Kristen napisała świetny post na blogu, w którym przeprowadzi Cię przez kroki, które wykonała, aby poprosić swojego mentora o prowadzenie jej. Przejrzyj go, jako wskazówkę, co robić.

How I Found a Godly Woman to Mentor Me

To jest punkt, w którym dochodzi do konfrontacji z rzeczywistością. Możesz mieć jakąś osobę na myśli, ale jeśli nie zrobisz tego śmiałego kroku i nie poprosisz jej o bycie twoim liderem, nigdy się to nie wydarzy. Jeśli naprawdę chcesz mieć w swoim życiu pobożną osobę, która będzie się Tobą opiekować, nadszedł czas, aby zrobić ten śmiały krok. Przeczytaj post Kristen na naszym blogu, aby uzyskać pomoc, jak to zrobić.

Przejęcie się tematem mentoringu i wprowadzenie go w życie.

W GirlDefined Ministries szeroko rozmawiałyśmy o mentoringu. Bardzo pasjonujemy się wizją kobiet-mentorek-kobiet (ang. women-mentoring-women) i wzrostu ich relacji z Bogiem. Oto kilka postów na ten temat, które pomogą Ci kontynuować naukę i rozwój w tej dziedzinie. Zostaw komentarz poniżej z wszelkimi dodatkowymi przemyśleniami lub pytaniami. Chciałybyśmy pomóc w urzeczywistnieniu idei mentoringu w twoim życiu.

What I’ve Learned from Mentoring My Younger Sister (wpis pojawił się na blogu Żyj Pełnią Życia 5.06.2020)
How I Found a Godly Woman to Mentor Me
How to Mentor and Disciple Another Girl (wpis pojawi się na blogu Żyj Pełnią Życia 17.04.2020)
How We Found Godly Women to Mentor Us

PS. Od tłumaczki: jako Żyj Pełnią Życia polecamy też wpis 21 rzeczy których nauczyłam się od mojej mentorki

PHOTO CREDIT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.