Podziel się tym wpisem

Wielkopostne porządki

Ostatnio bardzo popularny stał się minimalizm. Coraz więcej ludzi robi radykalne porządki, by zmniejszyć ilość posiadanych rzeczy. Wielki Post to czas, w którym Bóg zaprasza nas – wierzących – do tego, byśmy zrobili porządek w naszym życiu duchowym. Zachęcam Cię, byś razem ze mną zrobił dziś przestrzeń dla Pana.

„Radość w Panu jest naszą ostoją” – kilkukrotnie słyszałam ten fragment. Jednak do niedawna zupełnie nie uświadamiałam sobie kontekstu, w którym się on znajduje. Wbrew temu, co mi się wydawało, wcale nie znajdziemy go w listach św. Pawła, który kilkukrotnie wzywa nas do tego, żebyśmy się nieustannie radowali (por. Flp 4, 4-7; 1 Tes 5, 16-22). Werset ten, znajdziemy w Księdze Nehemiasza. Pewnie jesteś ciekawy, dlaczego Izraelici byli przygnębieni i potrzebowali takiego podniesienia na duchu.

Nehemiasz był podczaszym Artakserksesa, jednego z kolejnych władców Babilonu, w czasach, kiedy Izraelici przebywali w niewoli. Nehemiasz dostaje pozwolenie, by wrócić do Jerozolimy i pomóc w odbudowie jej murów. Poza odbudową murów, w czasie jego pobytu w Jerozolimie, ma miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. W rozdziale 8. czytamy:

„wtedy zgromadził się cały lud, jak jeden mąż, na placu przed Bramą Wodną. I domagali się od pisarza Ezdrasza, by przyniósł księgę Prawa Mojżeszowego, które Pan nadał Izraelowi.”

Ne 8, 1

„Czytano więc z tej księgi, księgi Prawa Bożego, dobitnie, z dodaniem objaśnienia, tak że lud rozumiał czytanie.”

Ne 8, 8
Zastanów się:
  • Jak często „domagasz się” czytania Bożego Słowa?
  • Co Cię powstrzymuje przed tym, żeby codziennie przeznaczyć na to specjalny czas?

Izrael prawdziwie wsłuchał się w to, co Bóg przekazał przez Mojżesza, jako wieczyste ustawy dla swojego ludu, jako prawo, jako elementy przymierza, jakie zawarł ze swoim narodem.

„Cały lud bowiem płakał, gdy usłyszał te słowa Prawa.”

Ne 8, 9b

Smutek Izraelitów, to raczej nie było po prostu użalanie się nad sobą. Głęboko przejęli się tym, jak bardzo odeszli od Pana.

My żyjemy w czasach Nowego Przymierza i – jak zapowiedział Jezus – nas do pokuty będzie pobudzał sam Duch Święty:

„Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was. On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu – bo nie wierzą we Mnie; o sprawiedliwości zaś – bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; wreszcie o sądzie – bo władca tego świata został osądzony.”

J 16, 7- 11
Zastanów się:
  • Jak reagujesz na podszepty Ducha Świętego, że coś powinieneś uporządkować w swoim życiu?
  • Czy tak. jak Izraelici za czasów Nehemiasza głęboko się zasmucasz, czy masz tendencję do reagowania z oburzeniem, że Bóg czegoś od Ciebie wymaga i ma uwagi do Twojego życia?

Właśnie wówczas Nehemiasz mówi do ludu:

„A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją”

Ne 8, 10

Św. Paweł w tym temacie mówi szerzej:

„Wszelkie karcenie na razie nie wydaje się radosne, ale smutne, potem jednak przynosi tym, którzy go doświadczyli, błogi plon sprawiedliwości. Dlatego wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana! Proste czyńcie ślady nogami, aby kto chromy nie zbłądził, ale był raczej uzdrowiony.”

Hbr 12, 11-13
Kiedy nasze sumienie nie jest stępione, wówczas będziemy zasmuceni tym, że oddaliliśmy się od Boga. Nie mamy jednak zostać na tym etapie.

Lud w bardzo praktyczny sposób odpowiedział na czytanie Prawa:

  1. Odłączył się od obcych ludów, by nie odciągały ich od Boga (tak jak pogańskie żony króla Salomona, przez które zaczął czcić Bożki).
  2. Wrócił do radykalnego przestrzegania Szabatu – raz w tygodniu zamykali bramy miasta, by nikt w tym czasie nie handlował.
  3. Zaczął przestrzegać rok szabatowy, czyli m.in. rok darowania braciom wszelkich długów.
Zastanów się:
  • Czy jest w Twoim życiu coś, co mogłoby Cię odciągać od Boga, od czego powinieneś się odłączyć, tak jak Izraelici od obcych ludów?
  • Czy zachowujesz szabat – czas raz w tygodniu, który jest świętym czasem dla Boga a nie czasem na załatwianie własnych interesów?
  • Czy przebaczasz innym bez względu na to, czy „spłacą swój dług” przepraszając Cię?

Zachęcam Cię, abyś przeszedł razem ze mną przez pytania, które zadałam w trakcie tego wpisu. One pomogą Ci uporządkować przestrzeń Twojego serca i zrobić miejsce dla Boga.

Na dodatkową zachętę do zrobienia Wielkopostnych porządków, załączam Ci pieśń, która ostatnio bardzo do mnie przemówiła w tym temacie:

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.