Podziel się tym wpisem

5 rad jak efektywnie spędzać czas z Bogiem

Liderka mojej wspólnoty wielokrotnie powtarzała nam, że dużo ważniejsze niż spotkanie z Księgą Pana, jest spotkanie z Panem Księgi. Można przeczytać Biblię od deski do deski a ani razu nie spotkać się z Bogiem.

W Adwentowym Mailowym Studium Biblijnym mówiliśmy o tym, jak wejść głębiej w modlitwę i Bożą obecność. Jutro rozpoczynamy nasze Wielkopostne Mailowe Studium Biblijne „Bogactwo Bożego Słowa”. Przez 7 tygodni będziemy wspólnie czytać Psalm 119 i poznawać prawdy dotyczące Bożego Słowa. W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami 5-cioma radami, jak efektywnie spędzać czas z Bogiem, żeby to właśnie było spotkanie z Panem Księgi.

1. Zaplanuj codzienny czas z Bogiem.

Teraz w czasach koronawirusa, część rzeczy przyhamowała albo wręcz się zatrzymała, ale każdy zgodzi się z tym, że współczesny świat pędzi do przodu. A my razem z nim. Jednak w naszym życiu jako chrześcijan pierwsze miejsce zawsze należy się Bogu.

ZAPLANUJ. Czas się sam nie znajdzie. Czas trzeba zaplanować. Jeżeli nie zaplanujemy czasu na modlitwę i Czytanie Bożego Słowa, to cały dzień może nam przelecieć i dopiero kładąc się spać uświadomimy sobie, że ten czas sam z siebie się w ciągu dnia nie znalazł.

Powiem Ci, że miałam taki okres w zeszłym roku, kiedy jedyną przestrzenią na to, żebym mogła czytać Boże Słowo, było 20 minut metrze. Zamiast powiedzieć, że po prostu nie mam w ciągu dnia czasu na czytanie Biblii, bo nie mam wymarzonych 40-60 min, więc w ogóle tego nie robię i zamiast spędzić te 20 min na czytaniu książki lub scrollowaniu social mediów, zdecydowałam, że właśnie te 20 min w komunikacji będą moim czasem z Bogiem. I Bóg naprawdę był ze mną każdego dnia przez te kilka tygodni i cieszył się z tego czasu.

Teraz kiedy pracuję z domu, czas który zyskałam, bo nie muszę dojeżdżać codziennie do biura, mogę poświęcić na więcej czasu z Bogiem.

CODZIENNY. Tak jak poza czasem postu, codziennie będziemy pilnować tego żeby coś zjeść, tak nie wystarczy żebyśmy Bożym Słowem karmili się tylko raz w tygodniu w niedzielę, w czasie Mszy Świętej. Boże Słowo to nasz duchowe pokarm i potrzebujemy karmić się nim codziennie.

Praktyczna rada: Najlepiej zaplanuj czas z Bogiem rano żeby Boże Słowo, które przeczytasz pracowało w Tobie cały dzień. Wiele razy miałam tak, że kiedy dopiero wieczorem, po dniu wyzwań, siadałam do czytania Biblii, okazywało się, że fragment na ten dzień idealnie pasował do sytuacji które miałam w danym dniu. Żałowałam wtedy, że nie przeczytałam tego rano. Boże Słowo miałoby wpływ na moje zachowanie, postawy, emocje i słowa.
2. Przygotuj plan czytań i zeszyt do notowania.

Dużo łatwiej jest nam regularnie czytać Boże Słowo, kiedy mamy konkretne plany. Może być to plan według czytań mszalnych, może być to na przykład plan przeczytania Biblii w cały rok, może to być każdy inny plan. Kiedy mamy coś z góry zaplanowane wtedy mamy w tym większą dyscyplinę.

Praktyczna rada: Jeżeli nie korzystasz z gotowego planu czytań a chcesz przeczytać na przykład całą księgę, podziel ją na krótsze kawałki. Używając znów analogii do jedzenia – nie chodzi przecież o to żeby zjeść cały kotlet za jednym gryzem. Przecież chcemy się spotkać się z Bogiem a nie tylko przeczytać opisane w Biblii historie.

Zachęcam Cię, żebyś przygotował sobie zeszyt do notowania. W tak zwanym Dzienniku Duchowym, możesz zapisywać za co jesteś wdzięczny Bogu, swoje prośby, a także wersety, które szczególnie Cię poruszyły, jak odnoszą się one do Twojego życia. Niech to będzie relacja Twoich spotkań z Bogiem.

Praktyczna rada: Możesz podkreślać wersety także Biblii. Potem kolejny raz czytając tą samą księgę, będziesz już widział wersety, które szczególnie Cię poruszyły. Ja akurat używam do tego kolorowych mazaków i mam cały system kolorów: jeden do wersetów mówiących o Bogu, o tym jaki jest, jeden do zaznaczania wersety, które odnoszą się do mojego życia a inny, którym zaznaczam inne ważne wersety.
3. Uwielbiaj, dziękuj, przepraszaj i proś.

Te aspekty w odniesieniu do modlitwy zgłębialiśmy szczegółowo w czasie Adwentowego Mailowego Studium Biblijnego. Boga uwielbiamy za to jaki jest a dziękujemy za to, co zrobił, za to jakimi błogosławieństwami nas obdarza w naszym życiu. 

Kiedy poruszają nas jakiejś duchowe prawdy zawarte w Biblii, to nie prowadzi to do spotkania z Bogiem – to już jest spotkanie z Bogiem. Duch Święty, czyli jedna z osób Trójcy Świętej, porusza serca i pokazuje nam prawa Bożego Królestwa, prawdę o Bogu oraz prawdę o nas samych.

A Ty na tą prawdę możesz odpowiedzieć na przykład:

  • uwielbiając Boga za ten aspekt Jego istoty jaki właśnie poznałeś;
  • dziękując Mu za tą konkretną łaskę jaką Cię obdarza;
  • przepraszając, gdy Duch Święty wskazuje Ci co do tej pory było niezgodne z Bożymi zasadami;
  • prosząc, aby dana cecha rozwijała się w Twoim życiu.
4. Słuchaj.

Bóg chce do nas mówić. Kiedy czytamy fragment Biblii, może niejako podświetlać nam w nim niektóre wersety. Bóg chce mówić do nas również w taki bezpośredni sposób. Ja ostatnio zaczęłam regularnie pytać Boga o to, co On myśli na mój temat i na temat konkretnych sytuacji w moim moim życiu. Na przykład, kiedy na modlitwie zapytałam o to jak powinnam modlić się w temacie mojego zdrowia, Bóg pokazał mi dwa konkretne wersety z Jego Słowa, które powinnam nad sobą ogłaszać.

Praktyczna rada: Kiedy planujesz czas na słuchanie Boga, bądź otwarty i nie bój się, że to co słyszysz, jest tylko czymś co sobie wymyśliłeś, jakimiś pobożnymi życzeniami, czy emocjami. Zapisz to, a jeżeli masz wątpliwości, czy na pewno jest to słowo od Boga, wróć do tego za kilka dni i przeczytaj to jeszcze raz – zobaczysz, czy miało sens, czy nie. Miej łaskę dla siebie, że tu na ziemi, zawsze nasze słuchanie będzie niedoskonałe i część tego, co nam się wydaje, że Bóg powiedział, może być z nas, a nie od Boga. Ale jak praktyka pokazuje, często z lęku nie słuchamy w ogóle. I omija nas tak wiele, co Bóg nam chce powiedzieć.
5. Bądź kreatywny.

Spotkanie z Bogiem nie powinno być nudne. Najgorsze jest popadnięcie w rutynę i zniechęcenie do dalszego czytania Bożego Słowa. Pomyśl więc, jak możesz urozmaicić ten czas.

Kilka pomysłów:
  • wersety, które szczególnie mnie poruszają poza tym, że podkreślam to jeszcze zapisuję używając do tego kaligrafii;
  • Bible journaling – robienie ilustracji inspirowanych wersetami;
  • mapowanie wersetów – czyli niejako rozkładanie wersetu na czynniki pierwsze poprzez m.in. sprawdzanie tłumaczenia w Biblii interlinearnej, szukanie innych referencji w Biblii do tego wersetu, szukanie znaczenia wyrazów w słownikach biblijnych;
  • visual journaling – spotkanie Boga przez sztukę np. namalowanie z Bogiem planu architektonicznego swojego serca z zaznaczeniem w nim ścian nośnych, na którym ma się ono opierać i konkretnych pokoi; przedstawienie za pomocą kształtów geometrycznych podsumowania tygodnia w którym każdy element odpowiada jednemu momentowi, kiedy doświadczyło się Bożą łaskę.

Zachęcam Cię, aby w tym czasie Wielkiego Postu, spotkania z Bogiem były dla Ciebie priorytetem. Modlę się, żeby to było prawdziwe spotkanie, nie tylko z Księgą, ale z Panem Księgi.


Obraz StockSnap z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.