Podziel się tym wpisem
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

5 rad jak efektywnie spędzać czas z Bogiem

Liderka mojej wspólnoty wielokrotnie powtarzała nam, że dużo ważniejsze niż spotkanie z Księgą Pana, jest spotkanie z Panem Księgi. Można przeczytać Biblię od deski do deski a ani razu nie spotkać się z Bogiem.

W Adwentowym Mailowym Studium Biblijnym mówiliśmy o tym, jak wejść głębiej w modlitwę i Bożą obecność. Jutro rozpoczynamy nasze Wielkopostne Mailowe Studium Biblijne „Bogactwo Bożego Słowa”. Przez 7 tygodni będziemy wspólnie czytać Psalm 119 i poznawać prawdy dotyczące Bożego Słowa. W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami 5-cioma radami, jak efektywnie spędzać czas z Bogiem, żeby to właśnie było spotkanie z Panem Księgi.

1. Zaplanuj codzienny czas z Bogiem.

Teraz w czasach koronawirusa, część rzeczy przyhamowała albo wręcz się zatrzymała, ale każdy zgodzi się z tym, że współczesny świat pędzi do przodu. A my razem z nim. Jednak w naszym życiu jako chrześcijan pierwsze miejsce zawsze należy się Bogu.

ZAPLANUJ. Czas się sam nie znajdzie. Czas trzeba zaplanować. Jeżeli nie zaplanujemy czasu na modlitwę i Czytanie Bożego Słowa, to cały dzień może nam przelecieć i dopiero kładąc się spać uświadomimy sobie, że ten czas sam z siebie się w ciągu dnia nie znalazł.

Powiem Ci, że miałam taki okres w zeszłym roku, kiedy jedyną przestrzenią na to, żebym mogła czytać Boże Słowo, było 20 minut metrze. Zamiast powiedzieć, że po prostu nie mam w ciągu dnia czasu na czytanie Biblii, bo nie mam wymarzonych 40-60 min, więc w ogóle tego nie robię i zamiast spędzić te 20 min na czytaniu książki lub scrollowaniu social mediów, zdecydowałam, że właśnie te 20 min w komunikacji będą moim czasem z Bogiem. I Bóg naprawdę był ze mną każdego dnia przez te kilka tygodni i cieszył się z tego czasu.

Teraz kiedy pracuję z domu, czas który zyskałam, bo nie muszę dojeżdżać codziennie do biura, mogę poświęcić na więcej czasu z Bogiem.

CODZIENNY. Tak jak poza czasem postu, codziennie będziemy pilnować tego żeby coś zjeść, tak nie wystarczy żebyśmy Bożym Słowem karmili się tylko raz w tygodniu w niedzielę, w czasie Mszy Świętej. Boże Słowo to nasz duchowe pokarm i potrzebujemy karmić się nim codziennie.

Praktyczna rada: Najlepiej zaplanuj czas z Bogiem rano żeby Boże Słowo, które przeczytasz pracowało w Tobie cały dzień. Wiele razy miałam tak, że kiedy dopiero wieczorem, po dniu wyzwań, siadałam do czytania Biblii, okazywało się, że fragment na ten dzień idealnie pasował do sytuacji które miałam w danym dniu. Żałowałam wtedy, że nie przeczytałam tego rano. Boże Słowo miałoby wpływ na moje zachowanie, postawy, emocje i słowa.
2. Przygotuj plan czytań i zeszyt do notowania.

Dużo łatwiej jest nam regularnie czytać Boże Słowo, kiedy mamy konkretne plany. Może być to plan według czytań mszalnych, może być to na przykład plan przeczytania Biblii w cały rok, może to być każdy inny plan. Kiedy mamy coś z góry zaplanowane wtedy mamy w tym większą dyscyplinę.

Praktyczna rada: Jeżeli nie korzystasz z gotowego planu czytań a chcesz przeczytać na przykład całą księgę, podziel ją na krótsze kawałki. Używając znów analogii do jedzenia – nie chodzi przecież o to żeby zjeść cały kotlet za jednym gryzem. Przecież chcemy się spotkać się z Bogiem a nie tylko przeczytać opisane w Biblii historie.

Zachęcam Cię, żebyś przygotował sobie zeszyt do notowania. W tak zwanym Dzienniku Duchowym, możesz zapisywać za co jesteś wdzięczny Bogu, swoje prośby, a także wersety, które szczególnie Cię poruszyły, jak odnoszą się one do Twojego życia. Niech to będzie relacja Twoich spotkań z Bogiem.

Praktyczna rada: Możesz podkreślać wersety także Biblii. Potem kolejny raz czytając tą samą księgę, będziesz już widział wersety, które szczególnie Cię poruszyły. Ja akurat używam do tego kolorowych mazaków i mam cały system kolorów: jeden do wersetów mówiących o Bogu, o tym jaki jest, jeden do zaznaczania wersety, które odnoszą się do mojego życia a inny, którym zaznaczam inne ważne wersety.
3. Uwielbiaj, dziękuj, przepraszaj i proś.

Te aspekty w odniesieniu do modlitwy zgłębialiśmy szczegółowo w czasie Adwentowego Mailowego Studium Biblijnego. Boga uwielbiamy za to jaki jest a dziękujemy za to, co zrobił, za to jakimi błogosławieństwami nas obdarza w naszym życiu. 

Kiedy poruszają nas jakiejś duchowe prawdy zawarte w Biblii, to nie prowadzi to do spotkania z Bogiem – to już jest spotkanie z Bogiem. Duch Święty, czyli jedna z osób Trójcy Świętej, porusza serca i pokazuje nam prawa Bożego Królestwa, prawdę o Bogu oraz prawdę o nas samych.

A Ty na tą prawdę możesz odpowiedzieć na przykład:

  • uwielbiając Boga za ten aspekt Jego istoty jaki właśnie poznałeś;
  • dziękując Mu za tą konkretną łaskę jaką Cię obdarza;
  • przepraszając, gdy Duch Święty wskazuje Ci co do tej pory było niezgodne z Bożymi zasadami;
  • prosząc, aby dana cecha rozwijała się w Twoim życiu.
4. Słuchaj.

Bóg chce do nas mówić. Kiedy czytamy fragment Biblii, może niejako podświetlać nam w nim niektóre wersety. Bóg chce mówić do nas również w taki bezpośredni sposób. Ja ostatnio zaczęłam regularnie pytać Boga o to, co On myśli na mój temat i na temat konkretnych sytuacji w moim moim życiu. Na przykład, kiedy na modlitwie zapytałam o to jak powinnam modlić się w temacie mojego zdrowia, Bóg pokazał mi dwa konkretne wersety z Jego Słowa, które powinnam nad sobą ogłaszać.

Praktyczna rada: Kiedy planujesz czas na słuchanie Boga, bądź otwarty i nie bój się, że to co słyszysz, jest tylko czymś co sobie wymyśliłeś, jakimiś pobożnymi życzeniami, czy emocjami. Zapisz to, a jeżeli masz wątpliwości, czy na pewno jest to słowo od Boga, wróć do tego za kilka dni i przeczytaj to jeszcze raz – zobaczysz, czy miało sens, czy nie. Miej łaskę dla siebie, że tu na ziemi, zawsze nasze słuchanie będzie niedoskonałe i część tego, co nam się wydaje, że Bóg powiedział, może być z nas, a nie od Boga. Ale jak praktyka pokazuje, często z lęku nie słuchamy w ogóle. I omija nas tak wiele, co Bóg nam chce powiedzieć.
5. Bądź kreatywny.

Spotkanie z Bogiem nie powinno być nudne. Najgorsze jest popadnięcie w rutynę i zniechęcenie do dalszego czytania Bożego Słowa. Pomyśl więc, jak możesz urozmaicić ten czas.

Kilka pomysłów:
  • wersety, które szczególnie mnie poruszają poza tym, że podkreślam to jeszcze zapisuję używając do tego kaligrafii;
  • Bible journaling – robienie ilustracji inspirowanych wersetami;
  • mapowanie wersetów – czyli niejako rozkładanie wersetu na czynniki pierwsze poprzez m.in. sprawdzanie tłumaczenia w Biblii interlinearnej, szukanie innych referencji w Biblii do tego wersetu, szukanie znaczenia wyrazów w słownikach biblijnych;
  • visual journaling – spotkanie Boga przez sztukę np. namalowanie z Bogiem planu architektonicznego swojego serca z zaznaczeniem w nim ścian nośnych, na którym ma się ono opierać i konkretnych pokoi; przedstawienie za pomocą kształtów geometrycznych podsumowania tygodnia w którym każdy element odpowiada jednemu momentowi, kiedy doświadczyło się Bożą łaskę.

Zachęcam Cię, aby w tym czasie Wielkiego Postu, spotkania z Bogiem były dla Ciebie priorytetem. Modlę się, żeby to było prawdziwe spotkanie, nie tylko z Księgą, ale z Panem Księgi.


Obraz StockSnap z Pixabay

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Magdalena Wołochowicz

Plan na 2022 rok: miłość!

Kiedy czytasz ten tytuł, co Ci pierwsze przychodzi do głowy? Dobry związek? Spotkanie wymarzonej drugiej połowy? Hm, to tylko część tematu „miłość”. Dziś chciałabym poruszyć temat tej miłości, która jest podstawą wszystkiego, tej, o której mówi św. Paweł:

Czytaj całość »
Biblia
Justyna Połom

Przegląd planów i marzeń

Ostatnio, w czasie niedzielnego spotkania wspólnoty, podczas uwielbienia, zamiast cieszyć się Bożą obecnością, byłam przygnębiona. Za mną był intensywny tydzień a kolejny zapowiadał się podobnie. To było jednak coś więcej niż tylko przejmowanie się sprawami bieżącymi. Uświadomiłam sobie, że brakuje mi głębokiego pokoju w sercu, wg tego, co jest napisane w Flp 4, 7: „A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie”. Zaczęłam zastanawiać się dlaczego.

Czytaj całość »
Biblia
Justyna Połom

Niczego nie pomijaj

Każdy, kto korzysta z TikToka, Instagrama czy YouTube’a, spotkał się już pewnie z popularnymi ostatnio krótkim filmikami. Jeden z powtarzających się w nich motywów muzycznych, zawiera słowa: „Can we skip to the good part?”. Chociaż czasem bardzo byśmy chcieli, jednak w prawdziwym życiu nie można zakryć oczu ręką i odsłonić ich w momencie, kiedy będzie już posprzątane, kiedy projekt będzie już zrealizowany, kiedy będziemy już zdrowi. Nie można przeskakiwać – nie tylko dlatego, że jest to fizycznie niemożliwe. Tak naprawdę, czy w ogóle warto by było tak przeskakiwać?

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.