Podziel się tym wpisem
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

3 rozwijające książki na długie jesienne wieczory

Te jesienne długie wieczory, kiedy zazwyczaj mamy więcej czasu dla siebie… Tegoroczna jesień przyniosła mi wiele wyzwań, prawie w każdej dziedzinie życia. Dlatego tym chętniej sięgam po wartościowe i budujące książki. Chcecie wiedzieć, jakie?

1. Moc modlitwy kobiety, Stormie Omartian 

My, kobiety często się modlimy. Modlimy się za swoją rodzinę, za zdrowie bliskich, za sytuację na świecie. A jak często modlimy się za siebie? Same bardzo często potrzebujemy umocnienia i pokrzepienia, a przede wszystkim ugruntowania relacji z Bogiem. Stormie Omartian może się stać naszą przewodniczką po świecie modlitwy i życiu z Bogiem w ogóle.  W swojej książce autorka wskazuje na możliwe przeszkody, które utrudniają nam zbliżenie się do Boga i pokazuje, w jaki sposób je przezwyciężyć. Czasami już sam fakt, że np. nie przebaczyliśmy jakiejś osobie, wpływa na nasze życie i relację z Bogiem. Stormie świadectwem swojego życia pokazuje, jak bycie w bliskości z Bogiem wpływa na nasze życie i zmienia bieg historii. Nawet ten najtrudniejszy do zmiany. Autorka dorastała z chorą psychicznie matką oraz biernym ojcem, który pozwalał swojej żonie na okrutne traktowanie ich córki. Dzięki Bogu, to jej nie złamało. Dziś ta autorka światowych  bestsellerów zachęca wszystkie kobiety, by dzięki modlitwie i bliskości z Bogiem stawały się dokładnie takie, jakim Bóg chciałby ich widzieć. Ta pozycja zachęciła mnie do tego, by modlić się za samą siebie i poświęcać więcej czasu na uwielbianie Boga w modlitwie. Bo choć doświadczam różnych wyzwań, rozwijanie relacji z Bogiem pozwala mi przejść przez nie wszystkie. I to z tarczą w ręku. 

2. Kto wyłączył mój mózg? Dr Caroline Leaf

Tę książkę czytałam już kilkakrotnie. Jednak po prawie rocznej przerwie, wróciłam do niej. Dr Caroline Leaf w latach 80. przeprowadziła pionierskie badania nad kształtowaniem myśli, zmianą sposobu myślenia oraz zachowania. Jej książka „Kto wyłączył mój mózg? Kontrolowanie toksycznych myśli i emocji” to niezwykły poradnik, który pomoże uporać się z całym mnóstwem negatywnych myśli wyniszczających nas od środka. Bardzo często nie zastanawiamy się nad prawdziwą przyczyną naszych zachowań. Dlaczego pod wpływem zranienia reagujemy tak a nie inaczej? Dlaczego tłumienie emocji jest tak niebezpieczne dla naszego zdrowia? Dlaczego jeśli uwierzysz, że czegoś nie umiesz, naprawdę nie będziesz w stanie się tego nauczyć? Na wszystkie te pytania da się odpowiedzieć w naukowy sposób, jednocześnie opierając się na prawdach zawartych w Piśmie Świętym – coś niesamowitego! Autorka, choć operuje naukowymi pojęciami, ubiera je w bardzo przystępny i zrozumiały język.

Książka  składa się z kilku części.  Jedna z nich omawia kilkanaście wyniszczających czynników, które każdego dnia próbują rozgościć się w naszym życiu. Chodzi m.in. o toksyczne myśli, emocje słowa, działanie.  Pod koniec każdego z krótkich rozdziałów autorka zachęca swoich czytelników do autorefleksji a następnie pisemnej odpowiedzi na postawione przez nią pytania.  Moim zdaniem ta książka to rewelacyjny sposób do samodoskonalenia się, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tym razem sięgnęłam po nią, ponieważ potrzebowałam na nowo przypomnieć sobie, jak ważne jest kontrolowanie swoich własnych myśli. Często gorsze samopoczucie psychiczne, przynajmniej u mnie, pojawia się po tym, kiedy walczę z natłokiem negatywnych i destrukcyjnych myśli. A przecież nie musimy się temu poddawać, bo Jezus ma dla nas zwycięstwo w każdej dziedzinie życia! 

3. Mądre kobiety wiedzą kiedy mówić “NIE”, dr Kevin Leman

Kilka tygodni temu przeglądałam stronę jednej z internetowych księgarni chrześcijańskiej. I kiedy zobaczyłam okładkę tej książki bardzo wyraźnie poczułam, że mam ją kupić. Być może Wy też odczuwacie czasem takie przynaglenie do zrobienia czegoś.
Książka dra Kevina Lemana jest dla mnie niezwykle odkrywcza. I myślę, że każda z nas  odnajdzie na jej kartach cząstkę własnej historii. Autor pokazuje, w jaki sposób odnaleźć równowagę, nauczyć się odmawiać i rozpoznawać u siebie niewłaściwe sposoby myślenia. Jest dużo o związkach, dużo o poczuciu własnej wartości. Jest też nadzieja. Bo połową sukcesu jest już zdiagnozowanie problemu. Lektura tej książki pozwoli Wam dowiedzieć się, w jaki sposób pozycja, którą zajmujecie w rodzinie (jedynak, najstarsze, środkowe lub najmłodsze dziecko), częściowo wpływa na Waszą osobowość. Najstarsze dzieci najczęściej zbytnio przejmują odpowiedzialność, są perfekcjonistami. W dorosłym życiu podobne wzorce zachowań jedynie się wyostrzają i wpływają toksycznie na relacje. Ta książka bardzo mi pomogła, robiłam w niej podkreślenia na wiele możliwych sposobów. Wreszcie odkryłam niektóre tak wyniszczające mechanizmy, które były w moim życiu, a które mogłabym w końcu odwrócić. Mam nadzieję, że i dla Was będzie to odświeżająca a jednocześnie uwalniająca lektura.

photo by RoonZ-nl , pixabay.com

Może zainteresuje Cię również:

adwent
Justyna Połom

Wiara potwierdzona wdzięcznością i radością

W Adwentowym Mailowym Studium Biblijnym, rozważamy temat Bożej łaski, która trwa na wieki. W lekcji drugiej, będziemy mówić o Bogu-Wybawicielu, który objawia swoją łaskę przez to, że pragnie dla nas życia w prawdziwej wolności. Dzisiaj chcę opowiedzieć Wam o broni, która pomaga nam w codziennym życiu – szczególnie gdy pojawią się wyzwania – walczyć ze zwątpieniem, że Bóg okaże nam swoją łaskę.

Czytaj całość »
Bóg
Justyna Połom

Bóg poszerza horyzonty

Niedługo będziemy świętować trzecie urodziny naszej Fundacji. Minęło kolejne 365 dni nie tylko naszej pracy. To był kolejny rok, w którym doświadczałyśmy Bożej obecności, Jego prowadzenia, Jego błogosławieństwa. Chciałybyśmy podzielić się z Tobą tym, za co szczególnie jesteśmy wdzięczne.

Czytaj całość »
adwent
Justyna Połom

Boża łaska na wieki – 3 dobre wiadomości

„Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi!” (Ap 22, 21). Ze zdziwieniem odkryłam, że to ostatnie zdanie w Biblii. Bóg chciał, aby Biblia, która cała jest „opowieścią” o Jego miłości do nas, była zakończona tym zdaniem, które wyraża zarówno błogosławieństwo, jak i prawdę. Łaska Boga jest ze wszystkimi wierzącymi. W Biblii nie ma niepotrzebnych słów i zdań. W Psalmie 136, niczym refren, 25 razy powtarzają się słowa: „bo Jego łaska na wieki”. Przyznam, że ja często czytając ten Psalm, przeskakiwałam tą drugą część każdego wersetu. Ale jakiś czas temu uświadomiłam sobie ważną rzecz: Bóg natchnął Psalmistę do powtarzania tych słów nie bez powodu. On pragnie, żeby ta prawda głęboko wniknęła do naszego ducha.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.