Podziel się tym wpisem

Oblubienico oczyść się na przyjście Króla – czyli Święto Trąb

To jest absolutnie niesamowite jak Bóg zaplanował wszystko. Święta Pana to nie tylko momenty, w których Bóg wzywa swój lud do tego aby co roku zgromadził się przed Nim. To także prorocze zapowiedzi tego co Jezus zrobi podczas swojego pierwszego i drugiego przyjścia na ziemię.

Ustanowionymi przez Boga świętami są:

  1. Pascha (Wj 12, 1-11; Kpł 23, 5-8)
  2. Szawuot – Święto Tygodni/Zielone Święta (Kpł 23, 9-14)
  3. Rosz HaSzana – Święto Trąb (Kpł 23, 15-22)
  4. Jom Kippur – Dzień Przebłagania (Kpł 16; 23, 26-32)
  5. Sukkot – Święto Namiotów (Kpł 23, 33-36)
Wiosenne święta czyli Pascha i Szawuot skoncentrowane były na pierwszym przyjściu Mesjasza. Jego przebłagalnej ofierze za grzechy oraz zesłaniem Ducha Świętego.

Możecie o tym przeczytać na naszym blogu we wpisach Pauliny Kanapik z Fundacji namiot Spotkania:

Przed nami sezon żydowskich jesiennych świąt. Rozpoczynamy go od Święta Trąb. Sam Bóg w Księdze Liczb 10,9-10 ustanowił co dla Izraelitów będzie oznaczać dźwięk trąby: zwołanie ludu na wojnę; element świętowania.

Jak sama nazwa wskazuje Święto Trąb w szczególny sposób było i jest związane z trąbieniem.

Gdy w waszym kraju będziecie wyruszać na wojnę przeciw nieprzyjacielowi, który was napadnie, będziecie przeciągle dąć w trąby. Wspomni wtedy na was Pan, wasz Bóg, i będziecie uwolnieni od nieprzyjaciół. Również w wasze dni radosne, w dni święte, na nowiu księżyca, przy waszych ofiarach całopalnych i biesiadnych będziecie dąć w trąby; one będą przypomnieniem o was przed Panem. Jam jest Pan, Bóg wasz».

Lb 10,9-10

Dodatkowo w kulturze starożytnej dźwięk trąby oznaczał powrót króla z wyprawy a także nadejście pana młodego aby zabrać ze sobą swoją oblubienicę.

Dokładnie tak będzie wyglądać powtórne przyjęcie Jezusa. Zstąpi On z nieba jako Król Królów, który przyszedł zabrać do domu Swoją Oblubienicę czyli Kościół.

I siódmy anioł zatrąbił,
i w niebie powstały donośne głosy mówiące:
«Nastało nad światem królowanie Pana naszego i Jego Pomazańca
i będzie królować na wieki wieków».

Ap 11, 15

Weselmy się i radujmy,
i dajmy Mu chwałę,
bo nadeszły Gody Baranka,
a Jego Małżonka się przystroiła,
i dano jej oblec bisior lśniący i czysty» –
bisior bowiem oznacza czyny sprawiedliwe świętych.

Ap 19, 7-8

Święto Trąb rozpoczynało 10-cio dniowy okres pokuty, który kończył się Dniem Przebłagania. Także wszystkie związane ze świętem tradycje i elementy jego obchodów skupione były i są wokół konieczności oczyszczenia.

„W wigilię Rosz Ha-Szana należało się wykąpać, ostrzyc, włożyć nowe ubranie, lub chociaż jedną nową rzecz. Kobiety wkładały jasne sukienki, dziewczynki wplatały białe wstążki we włosy. W synagogach przykrywano aron ha-kodesz [szafę, w której w synagodze przechowywano Torę] białą kotarą, rodały ubierano w białe okrycia.”

M. Grzebalska „Rosz Ha-Szana – obrzędy i obyczaje na Lubelszczyźnie”
Także każdy człowiek, który chce wejść na ucztę Baranka musi oczyścić swoje szaty, ale nie dosłownie wyprać je w pralce, ale zanurzyć się w Jego krwi, umrzeć dla grzechu i stać się czystym przed Bogiem.

To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku
i opłukali swe szaty,
i w krwi Baranka je wybielili.

Ap 7,14b

Jednym z elementów świętowania Święta Trąb jest także wyrzucanie do wody okruchów co miało symbolizować oczyszczenie z grzechów. Bardzo porusza mnie ten zwyczaj.

Bóg chce żebyśmy na dzień Jego przyjścia załatwili nie tylko te „grubsze sprawy”, ale pozbyli się też tych drobiazgów, które przeszkadzają nam żyć w pełnej świętości. Okruchów życia przed przyjęciem Jezusa jako Pana i Zbawiciela, które gdzieś tam jeszcze chowamy „po kieszeniach”.

Są takie rzeczy o których nie wiemy, że tam jeszcze są, a za które trzeba przeprosić Boga i zostawić je za sobą. Są takie rzeczy, których jesteśmy świadomi, ale dalej je trzymamy jak stare paragony w kieszeniach. Czasem nawet się usprawiedliwiamy, że to przecież nic złego, ze wszyscy tak robią, że przecież jest to nam w jakimś sensie potrzebne.

Jezus przyjdzie w momencie, którego się nie spodziewamy dlatego cały czas powinniśmy być na to gotowi czekając z czystym sercem. Ja chcę być gotowa jako czysta oblubienica na przyjście mojego Króla. Dlatego modlę się za was i za siebie abyśmy byli wrażliwi na Ducha Świętego, usłyszeli Boże wezwanie do pokuty i oczyścili nasze serca ze wszystkich okruchów jakie tam jeszcze są.

Modle się też za członków Narodu Wybranego – szczególnie tych, którzy mieszkają w Izraelu i w związku z pandemią nie mogą wychodzić ze swoich domów – aby w tym szczególnym czasie Święta Pana odkryli, że Mesjaszem, na którego czekają był Jezus, a teraz oczekujemy Jego następnego przyjścia.

Zdjęcie: freepik.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.