Podziel się tym wpisem

Początek i koniec

Współczesny świat próbuje nas przekonać, że: 1) jest wiele dróg, wiele duchowości, że różne religie stworzył człowiek i wszystkie mają tą samą wartość; 2) świat powstał w wyniku wielkiego wybuchu, a życie na ziemi, jakie znamy - w wyniku ewolucji; 3) trzeba żyć chwilą, bo po śmierci już nie ma nic. Jednak co na ten temat mówi sam Bóg, nasz Stwórca?

„Słuchaj mnie, Jakubie,
Izraelu, którego wezwałem:
Ja sam, Ja jestem pierwszy
i Ja również ostatni.
Moja to ręka założyła ziemię
i moja prawica rozciągnęła niebo.
Gdy na nie zawołam,
stawią się natychmiast.”

Iz 48, 12-13

To samo, co Bóg mówił przez proroka Izajasza ponad 2700 lat temu, upominając Naród Wybrany, Bóg mógłby powiedzieć też do współczesnych chrześcijan: Słuchaj mnie, kościele, którego wezwałem: Ja sam, Ja jestem pierwszy i Ja również ostatni.

Jeżeli wierzymy, że Bóg istnieje, że to, co On mówi jest prawdą, a Biblia jest objawionym słowem Boga, to tu nie ma miejsca na żadną dyskusję. Bóg jedyny w Trójcy, w którego wierzymy, jest jedynym Bogiem. Nie ma innego Boga.

„Tak mówi Pan, Król Izraela
i Odkupiciel jego, Pan Zastępów:
Ja jestem pierwszy i Ja ostatni;
i nie ma poza Mną boga.”

Iz 44, 6

Nie ma innego Boga. Nigdy nie było i nigdy nie będzie.

„Wy jesteście moimi świadkami – wyrocznia Pana –
i moimi sługami, których wybrałem,
abyście mogli poznać i uwierzyć Mi,
oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję.
Boga utworzonego przede Mną nie było
ani po Mnie nie będzie.”

Iz 43, 10

Pytanie brzmi czy ja w to wierzę?

Bóg mówi też do nas wierzących: Słuchaj mnie, kościele, którego wezwałem: Moja to ręka założyła ziemię i moja prawica rozciągnęła niebo.

Kiedy świat jeszcze nie istniał, Bóg już wtedy był.

„Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
Na świecie było [Słowo],
a świat stał się przez Nie,
lecz świat Go nie poznał.”

J 1, 1-3.10
Bóg nie ma początku ani końca. Żadne zdarzenie, żadna reakcja nie spowodowała, że On zaczął istnieć. Także wszechświat i życie na ziemi nie powstały w wyniku samoistnego działania materii, która nie ma rozumu, a więc i planów. Wszechświat nie powstał w wyniku wielkiego wybuchu, a życie nie powstało w wyniku ewolucji.

Bóg dokładnie zaplanował cały wszechświat, w tym Ziemię, i go stworzył wypowiadając Swoje Słowo.

„Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość.”

Rdz 1, 3

Tym Słowem, które wypowiedział Bóg jest Jezus. Więc nie tylko był On obecny przy założeniu świata – On brał czynny udział przy jego stwarzaniu.

Czy wiesz co łączy cuda rozstąpienia się Morza Czerwonego, kiedy Izraelici uciekali przez Egipcjanami, zatrzymanie się słońca, gdy Jozue walczył z Amalekitami, zatrzymanie się wód Jordanu, by Jozue z ludem mogli wejść do Ziemi Obiecanej, przemienienie wody w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej i uciszenie się burzy na Jeziorze Galilejskim na słowa Jezusa?

Bóg stworzył cały świat i stworzenie musi być Mu posłuszne.

Co to znaczy dla nas? Bóg ma wszelką władzę nad stworzeniem, więc my mamy prawo prosić w imieniu Jezusa o cuda, które go dotyczą.

Bóg np. wysłuchał modlitwy mojej wspólnoty, by tornado, które przechodziło przez Mazury ominęło działkę na której nocowali w przyczepach.

Bóg mówi też do nas wierzących: Słuchaj mnie, kościele, którego wezwałem: Gdy zawołam na niebo i ziemię, stawią się natychmiast.

Tak mówi o sobie sam Jezus:

„Jam Alfa i Omega,
Pierwszy i Ostatni,
Początek i Koniec.”

Ap 22, 13

Jezus jest Początkiem – to On brał udział w stworzeniu świata. Jezus jest też Końcem – to On zaplanował, że ten świat, który znamy nie będzie istniał wiecznie, ale w pewnym momencie nastąpią wydarzenia, które ujrzał św. Jan w swoim objawieniu, następnie Sąd Ostateczny i rozpocznie się wieczność.

Mam wrażenie, że także czasem my, chrześcijanie, gubimy perspektywę wieczności i nieba. Więc kilka „przypominajek”, które nasuwają mi się na myśl, kiedy patrzę na zdjęcia i rolki na Instagramie wstawiane zarówno przez zwykłych ludzi, jak i influncerów oraz gdy obserwuję współczesną kulturę:

  • Nic z tego co zgromadzimy tu na ziemi, nie zabierzemy ze sobą do wieczności – żadnych pieniędzy, domów, samochodów, mebli, ubrań, gadżetów, idealnego ciała. Więc powinniśmy zawsze rozważać w sercu czy to, że o nie zabiegamy przyniesie chwałę Bogu, czy dążymy do tego jedynie z własnej próżności czy chciwości. To, o co tak naprawdę powinniśmy zabiegać, to skarby w wieczności.
  • To, jaki zdobędziemy tytuł naukowy, jaki będziemy mieli status związku, pozycję społeczną czy stanowisko w pracy, nie wpłynie na to, gdzie zajmiemy miejsce w wieczności. Dlatego przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, czy mamy pewność, że zostaniemy zbawieni.
  • To jest ok, że lubimy jakiegoś artystę, sportowca, influencera, ale czasem może stać się on dla nas bożkiem. Dużo większa chwała należy się Bogu. Dlatego powinniśmy weryfikować, czy co najmniej z takim samym entuzjazmem, jak na koncertach czy oglądając mecz, uwielbiamy Boga podczas uwielbienia na spotkaniach wspólnoty, w kościele czy samemu w domu. Czy śledzenie social mediów, słuchanie piosenek, oglądanie filmów i seriali lub rozgrywek sportowych, uprawianie sportu, nie odbywa się kosztem czasu, który powinniśmy poświęcić na modlitwę, czytanie Bożego Słowa, spędzanie czasu z Bogiem? I jeszcze jedno ważne pytanie – czy modlimy się za tych, którzy nie znają jeszcze Jezusa, żeby oni też mogli spędzić wieczność w niebie?
  • Każdy z nas powinien mieć jakieś hobby. To jest ok, że lubimy podróżować w ładne miejsca, gdy mamy urlop. Jak najbardziej każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Są jednak ludzie, którzy poświęcają całe swoje życie realizowaniu swoich pasji. Bóg nie tylko zaplanował świat, ale zaplanował każdego z nas przed założeniem świata. Zaplanował jak będziemy wyglądać, jaki będziemy mieli charakter, silne i słabe strony, ale też dokładnie to, kiedy tacy my – z całym tym pakietem – będziemy mogli najlepiej oddać Mu chwałę. Każdy z nas ma wyjątkowe powołanie od Boga, dlatego powinniśmy weryfikować czy to, na co poświęcamy nasz czas, jest dokładnie tym, co Bóg pragnie, żebyśmy robili w tym momencie. Bo może np. zamiast wyjechać do kolejnego egzotycznego kraju na zwiedzanie, czy wygrzewanie się na plaży, powinniśmy pojechać tam na misje czy wolontariat, by mówić ludziom o Jezusie i przez swoją pracę pokazywać im Bożą miłość.

Czy widzisz już te trzy obrzydliwe kłamstwa szatana, którym udało się zwieść wielu? 1) Jest wiele dróg, wiele duchowości, że różne religie stworzył człowiek i wszystkie mają tą samą wartość; 2) świat powstał w wyniku wielkiego wybuchu, a życie na ziemi, jakie znamy – w wyniku ewolucji; 3) trzeba żyć chwilą, bo po śmierci nie ma już nic.

Zachęcam Cię, abyś w tym czasie Adwentu pozwolił, by zamiast tego, co podsuwa nam ojciec kłamstwa, w Twoim sercu zakorzeniły się cztery prawdy: 1) Bóg w Trójcy jest jedynym prawdziwym Bogiem; 2) Bóg najpierw zaplanował cały wszechświat, a potem stworzył go wypowiadając Swoje Słowo; 3) Bóg ma wszelką władze nad stworzeniem; 4) Czas tu na ziemi to nie wszystko – potem zacznie się wieczność.


Photo by Tom Barrett on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.