Wiedza, o której Salomon pisze w wersecie 1, 7 Księgi Przysłów, to nie wiedza akademicka, ale poznanie, mądrość, świadomość, która jest przeciwieństwem bezmyślności.
To samo hebrajskie słowo daath użyte zostało w wersetach z Księgi Powtórzonego Prawa mówiących o nieumyślnym zabójstwie (4, 24; 19, 4), a także w wersecie z Księgi Jozuego 4, 24:
„Dlatego wszystkie ludy ziemi winny poznać [daath], że potężna jest ręka Pana, a wy sami zawsze powinniście się bać Pana, Boga waszego.”
Joz 4, 24
Natomiast Bojaźń Pańska to, jak pisała Magda w Studium Biblijnym, „to nie lęk przed Bogiem, ale szacunek, respekt, szanowanie Jego samego i Jego najlepszych zaleceń. Świadome wybieranie życia bez grzechu. On nas stworzył i wie, co jest dla nas dobre, abyśmy żyli w pełni. Co więcej, gdy odrzucamy Bożą mądrość i Jego napomnienia, jesteśmy nazwani głupcami” (por. Prz 1, 22b).
Co ważne, tej wiedzy i mądrości – o której mowa w Prz 1, 7 – też nie musimy sami szukać i zdobywać, to Bóg udziela jej ludziom.
„Bo Pan udziela mądrości [daath],
Prz 2, 6
z ust Jego – wiedza, roztropność.”
Jeżeli będziemy mieli w sercu bojaźń Pańską, która jest początkiem mądrości, to tej wiedzy będzie wręcz szukało nasze serce oraz będą na nią nastrajały się nasze uszy, by ją wyłowić.
„Serce rozumne szuka wiedzy [daath],
Prz 15, 14
usta niemądrych toną w głupocie.”
„Serce rozumne zdobywa wiedzą [daath],
Prz 18, 15
a ucho mądrych poszukuje wiedzy [daath].”
We współczesnym świecie coraz więcej widzimy brak wewnętrznej dyscypliny, rozwiązłość seksualną, niemoralność, oszustwa i cwaniactwa. A wszystko to jest konsekwencją utraty bojaźni Bożej, bo jak mówi Salomon – jeżeli kocha się tą mądrość, której podstawą jest bojaźń Pańska to kocha się również karność.
„Kto karność kocha, kocha i wiedzą [daath],
Prz 12, 1
kto nagany nie znosi, jest tępy.”
Kiedy mamy bojaźń Pańską, jesteśmy też gotowi poddać się upomnieniu i korekcie ze strony innych osób, które również podążają za Bogiem.
„Zbijesz szydercę, prosty zmądrzeje, skarć rozumnego, nabędzie wiedzy [daath].”
Prz 19, 25
„Nakłoń swe serce do karności,
Prz 23, 12
do mądrych [daath] słów – swoje ucho”
Jeżeli posiądziesz tą wiedzę, to nie tylko będzie służyła ona Tobie, ale będziesz również w stanie podzielić się nią z innymi.
„Język mądrych ocieka wiedzą [daath],
Prz 15, 2
usta zarozumialca wyrażają głupotę.”
„Wargi mądrych szerzą wiedzę [daath],
Prz 15, 7
a serce zarozumiałych bezprawie.”
Jak możemy zrozumieć bojaźń Bożą, która jest podstawą tej mądrości? Np. czytając Księgę Przysłów.
„Synu, jeżeli słowa me przyjmiesz,
Prz 2, 1-5
zachowasz u siebie nakazy,
ku mądrości nachylisz swe ucho,
ku roztropności skłonisz swe serce;
tak, jeśli wezwiesz rozsądek,
donośnie przywołasz roztropność,
jeśli [szukać] jej poczniesz jak srebra
i pragnąć jej będziesz jak skarbów –
to bojaźń Pańską zrozumiesz,
osiągniesz poznanie Boga.”
Zachęcam Cię, byś resztę tych wakacyjnych tygodni spędził z nami, studiując Księgę Przysłów, a przez to nabrał właściwego szacunku i respektu dla Pana Boga oraz mądrości i zrozumienia. Księga Przysłów to nie tylko rady w konkretnych sprawach, ale opis drogi życia dla osoby wierzącej. Wszelką wiedzę jaką dzięki niej zdobędziesz, będziesz mógł potem przełożyć na codzienne życie.
Photo by Tim Wildsmith on Unsplash