Podziel się tym wpisem

Ten, który zstąpił z nieba

Już jutro po raz kolejny będziemy wspominać narodziny Chrystusa. Jedną z największych tajemnic dla mnie jest to, że Jezus – prawdziwy Bóg postanowił zstąpić z Nieba dla nas ludzi. Czy masz świadomość z czego tak naprawdę zrezygnował Jezus?

Jezusowi w Niebie niczego nie brakowało. Jeszcze zanim powstał świat, był otoczony chwałą w Niebie i należnym mu szacunkiem. Mimo to zdecydował się zstąpić z nieba.

W centrach handlowych, także w Polsce, coraz częściej w okresie przedświątecznym pojawiają się trony, na których można zobaczyć Mikołaja. Jednak, tak naprawdę, to Jezus jest jedyną osoba, która jest godna zasiadać na tronie.

A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał.”

J 17, 5

Czy wiesz w ogóle, jak wygląda chwała w niebie, jaką był otoczony Jezus, zanim zstąpił na ziemię i jaką jest otoczony teraz, po swoim wniebowstąpieniu?

A oto w niebie stał tron 
i na tronie [ktoś] zasiadał. 
A Zasiadający był podobny z wyglądu do jaspisu i do krwawnika, 
a tęcza dokoła tronu – podobna z wyglądu do szmaragdu. 
Dokoła tronu – dwadzieścia cztery trony, 
a na tronach dwudziestu czterech siedzących Starców, 
odzianych w białe szaty, 
a na ich głowach złote wieńce. 
A z tronu wychodzą błyskawice i głosy, i gromy, 
i płonie przed tronem siedem lamp ognistych, 
które są siedmiu Duchami Boga. 
Przed tronem – niby szklane morze podobne do kryształu, 
a w środku tronu i dokoła tronu 
cztery Zwierzęta pełne oczu z przodu i z tyłu: 
Zwierzę pierwsze podobne do lwa, 
Zwierzę drugie podobne do wołu, 
Zwierzę trzecie mające twarz jak gdyby ludzką 
i Zwierzę czwarte podobne do orła w locie. Cztery Zwierzęta – a każde z nich ma po sześć skrzydeł – dokoła i wewnątrz są pełne oczu, 
i nie mają spoczynku, mówiąc dniem i nocą: 
Święty, Święty, Święty, Pan Bóg wszechmogący, 
Który był i Który jest, i Który przychodzi. 
A ilekroć Zwierzęta oddadzą chwałę i cześć, i dziękczynienie 
Zasiadającemu na tronie, 
Żyjącemu na wieki wieków, 
upada dwudziestu czterech Starców przed Zasiadającym na tronie 
i oddaje pokłon Żyjącemu na wieki wieków, 
i rzuca przed tronem wieńce swe, mówiąc: 
Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, 
odebrać chwałę i cześć, i moc, 
boś Ty stworzył wszystko, 
a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone.”

Ap 4, 1-11

Kiedy czytam ten opis a potem uświadamiam sobie, że Jezus zrezygnował z tego wszystkiego, by zstąpić na ziemię, moje serce przepełnia ogromna wdzięczność.

To jest niesamowite: Jezus nie zstąpił na ziemię jako dorosły mężczyzna. Wszechmogący Bóg stał się w 100% człowiekiem i w pierwszych latach swojego życia, był całkowicie zależny od swoich ziemskich rodziców. Nie tylko karmili Go i ubierali, ale też strzegli przed niebezpieczeństwami, jak np. królem Herodem.

A co jest jeszcze bardziej niesamowite, Jezus – Bóg, który stworzył wszechświat – nie wybrał sobie luksusowego czasu ani miejsca, żeby zstąpić na ziemię.

Jezus nie zstąpił z nieba w XXI wieku, kiedy praktycznie każdy dom w Izraelu ma bieżącą wodę, elektryczność, klimatyzację i Internet. On zrezygnował z tego wszystkiego, co miał w Niebie i zstąpił na ziemię 2000 lat temu.

Jezus urodził się w stajence nie tylko dlatego, że Betlejem było przeludnione z powodu spisu ludności. Tak się stało także ze względu na status jego rodziny. W Ewangelii św. Łukasza czytamy, że św. Józef i Maryja jako dar do świątyni mieli przynieść dwa gołębie lub parę synogarlic (por. Łk 2, 24). To była ofiara ubogich, których nie było stać na ofiarowanie Bogu w darze owcy (por. Kpł 5, 7).

Jezus z własnej nieprzymuszonej woli zrezygnował ze wspaniałości nieba, by zstąpić na ziemię, stać się częścią ubogiej rodziny, odczuwać głód, prześladowania, ból, odrzucenie.

Pewnie tak jak i mi, zdarzają Ci się sytuacje, kiedy trudno jest Ci zrezygnować ze swoich własnych planów, przyjemności, poświecić swój czas czy finanse dla innych. W tym czasie świętowania Bożego Narodzenia zachęcam Cię, być razem ze mną wyraził Jezusowi wdzięczność za to, z czego zrezygnował także dla Ciebie, by zstąpić na ziemię.


Photo by Christian Lambert on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.