Podziel się tym wpisem
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Zesłanie Ducha Świętego a Szawuot

Już za moment Święto Zesłania Ducha Świętego. W tym roku zbiega się z żydowskim świętem Szawuot. Tak, jak dzieliłam się w tekście, przy okazji Wielkanocy, w trakcie mojego wolontariatu w Ziemi Świętej, mogłam obchodzić dwa biblijne święta – Paschę i Szawuot. O związku Paschy z Wielkanocą już pisałam. Dziś powiem więcej o tym, jakie znaczenie ma Szawuot.

Wraz z wolontariuszami, zostaliśmy zaproszeni na świętowanie Szawuot. „Hm, a co to jest? Zobaczymy” – pomyślałam.

Dokładnie 7 tygodni po święcie Paschy, w piękne majowe popołudnie, zebraliśmy się, by razem świętować.

Wytłumaczono nam, że Szawuot to święto pierowcin, pierwszych żniw.

Te plony w Izraelu są nieco inne niż te w Polsce. Kilkoro dzieci stanęło z pięknymi obrazkami na których mogliśmy zobaczyć m.in.: daktyle, figi, granaty, oliwki i pszenicę. Jedno z mniejszych dzieci symbolicznie ścinało kłosy zboża i modliło się kołysząc je. Tańczyliśmy wspólnie oraz dziękowaliśmy Bogu także za Torę (Pięcioksiąg – Jego Słowo). A potem jedliśmy pyszności zawierające mleko i miód – serniki i wiele wiele innych dobroci, by wspominać to, że Bóg obiecał im ziemię miodem i mlekiem płynącą (zob. Wj 3,8).

Wszystko według Bożych zaleceń:

„Będziesz obchodził Święto Tygodni, pierwocin, żniwa pszenicy”

Wj 34,22a

„I odliczycie sobie od dnia po szabacie, od dnia, w którym przyniesiecie snopy do wykonania nimi gestu kołysania, siedem tygodni pełnych, aż do dnia po siódmym szabacie odliczycie pięćdziesiąt dni i wtedy złożycie nową ofiarę pokarmową dla Pana. Przyniesiecie z waszych siedzib po dwa chleby do wykonania nimi gestu kołysania, każdy z dwóch dziesiątych efy najczystszej mąki, kwaszone. To będą pierwociny dla Pana. Oprócz chleba złożycie w ofierze siedem baranków bez skazy, jednorocznych, jednego młodego cielca i dwa barany. One będą ofiarą całopalną dla Pana razem z ofiarą pokarmową i z ofiarą płynną. Będzie to ofiara spalana, miła woń dla Pana. Ofiarujecie też jednego kozła jako ofiarę przebłagalną i dwa baranki jednoroczne jako ofiarę biesiadną. Kapłan wykona nimi przed Panem gest kołysania razem z chlebami pierwocin, razem z dwoma barankami. Będzie to rzecz poświęcona Panu, przeznaczona dla kapłana. Tego samego dnia zwołacie lud. Będzie to dla was zwołanie święte. Nie będziecie wykonywać tego dnia żadnej pracy. Jest to ustawa wieczysta we wszystkich waszych siedzibach, dla waszych pokoleń.”

Kpł 23,15-21
Kluczowe jednak, w naszym świętowaniu, było nawiązanie do Święta Zesłania Ducha Świętego.

Wtedy po raz pierwszy usłyszałam, że nazwa, której używamy – Pięćdziesiątnica – nie została wymyślona przez chrześcijan, ale już wtedy, 2000 lat temu, miała bardzo konkretne znaczenie.

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.”

Dz 2,1-4

Gdy czytamy tu słowo Pięćdziesiątnica od razu myślimy o zesłaniu Ducha Świętego, ale ta Pięćdziesiątnica dla Żydów do tamtego dnia, była po prostu Świętem Tygdoni – pierowcin.

Duch Święty zstąpił dokładnie po 7 tygodniach od Święta Paschy, czyli w święto Szawuot!

Tak, jak pisałam już przy okazji Wielkanocy, Jezus stał się wypełnieniem Święta Paschy, stając się ofiarą, jako paschalny Baranek. W Szawuot zaś, Duch Święty stał się pierwocinami, naszym pierwszym plonem.

Pamiętam, jak wtedy odkrycie tego głębszego sensu mnie zachwyciło.

I do dziś mnie zachwyca – to naprawdę niesamowite, że wszystko w Biblii ma ogromne znaczenie, także święta, które Pan Bóg nakazał świętować swojemu ludowi zostały wpisane w całą historię zbawienia!

Radosnego świętowania Pięćdziesiątnicy!

Photo by Mateus Campos Felipe on Unsplash

Może zainteresuje Cię również:

Bóg
Kaja Wilkosz

Singielstwo to wielki dar, choć ma blaski i cienie – rozmowa z Anią Dzieciątko, prelegentką na konferencji „Żyj Pełnią Życia. Boży plan na miłość i relacje”

Na konferencji „Żyj Pełnią Życia. Boży plan na miłość i relacje” wspólnie poprowadzą sesję dla singielek. Ania i Adam Dzieciątko, małżeństwo z dwuletnim stażem, założyciele kanału na YT Jest miło/ść, autorzy książki „Kocham Cię, singielstwo moje!”. Ich wielką pasją jest inspirowanie singli i par do tego, jak zdrowo budować związki. Rodzice małego Bieniaminka.

Czytaj całość »
Bez kategorii
Piotr Wołochowicz

Zadanie dla rodziców – przekaz pokoleń!

Amerykański autor, Norm Willis, w książce „Skarb pokoleń. Jak skutecznie uczyć wiary nasze dzieci” opisuje koncepcję wychowawczą, określoną jako przekaz pokoleń. Otóż przekaz pokoleń jest to świadome i celowe przekazywanie następnym pokoleniom Bożej prawdy i Bożego życia – motywowane odpowiedzialnością za dzieci oraz za szerzenie wiary.

Czytaj całość »
Bez kategorii
Justyna Połom

Cechy dziecka Króla Królów

Za nami Wakacyjne Mailowe Studium Biblijne. Księga Przysłów jest pełna mądrości przekazanej przez króla Salomona jego synowi. Wyłania się z niej obraz tego, jaki powinien być syn królewski, i tak naprawdę każdy, kto ma w sercu bojaźń Pańską. Jaki więc powinien być każdy z nas wg Salomona?

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.