Podziel się tym wpisem

Dzieci Króla a nie żebracy

Jezus umierając na krzyżu powiedział: „Wykonało się”. On złożył doskonała ofiarę za nas. On nie tylko zapłacił swoją drogocenną krwią za każdy nasz grzech, ale też dzięki Niemu zostajemy włączeni do rodziny dzieci Bożych. Dlaczego więc tak wielu z nas, mimo że oddało swoje życie Jezusowi, nadal żyje w tożsamości żebraka, zamiast w tożsamości dzieci Króla?

O Bożej miłości i darze zbawienia, pisałam w zeszłym tygodniu we wpisie „Zmartwychwstał!”. W tym tygodniu chcę podzielić się z Tobą tym, jaką tożsamość zyskujemy w Bogu. Bo kiedy ogłaszamy Jezusa naszym Panem i Zbawicielem, zostajemy włączeni do rodziny Boga.

„Wszystkim tym jednak, którzy Je [Słowo] przyjęli,
dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi”

J 1, 12
Niestety wiele osób – mimo że ogłosiło Jezusa swoim Panem i Zbawicielem, i zostało włączonych do królewskiej rodziny – nadal zamiast w tożsamości dziecka Króla, żyje w tożsamości żebraka.

Kiedy Tomek, bohater książki „Nie tak jak u zbójców”, budzi się w pałacu Króla, po latach spędzonych w jaskini zbójców, trudno jest mu się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jedną z pierwszych rzeczy jakich się uczy, jest to, że nie musi chować jedzenia po kieszeniach. Przy kolejnym posiłku stół na nowo będzie obficie zastawiony i wystarczy dla niego, i innych dzieci.

Mentalność żebraka to przekonanie, że czegoś jest niewystarczająco, żeby starczyło też dla mnie. To przekonanie, że z pięknego tortu, dla nas zostaną tylko okruszki. A także przekonanie, że inni otrzymują coś naszym kosztem.

Objawy mentalności żebraka w życiu duchowym mogą być następujące:

  • kiedy widzimy, że Bóg wysłuchuje modlitw innych ludzi, zamiast być zachęconym, że On może zrobić coś takiego dla nas, czujemy zazdrość;
  • mamy przekonanie, że inni to mają „wtyki u Pana Boga” a my to musimy wszystko wyprosić, czy niejako wyżebrać;
  • czujemy zazdrość, gdy służba innych osób się rozwija;
  • nieustannie porównujemy się z innymi;
  • brakuje nam nadziei, że nasza sytuacja może się zmienić;
  • wątpimy w Boga, w to, że w ogóle słyszy nasze modlitwy, w Jego moc i w to, że nasza sytuacja może się zmienić.

Diabłu zależy na tym, żebyśmy do końca naszego życia pozostali żebrakami. On chce żebyśmy do końca życia siedzieli skuleni w kącie, nie poznawszy naszej tożsamości Bożych dzieci. Przeciwstaw się więc temu kłamstwu prawdą Bożego słowa:

1. Jesteś Królewskim Dzieckiem a nie żebrakiem bo tak mówi Boże słowo, które jest prawdą.

„Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy.”

1 J 3, 1
2. Jako członek Królewskiej Rodziny nie tylko zyskujesz zbawienie i nową tożsamość, ale też staje przed Tobą otworem Królewski Skarbiec.

„Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa”

Rz 8,16-17a
3. Bóg przygotował dla Ciebie wielkie rzeczy i ma wobec Ciebie plany pełne pokoju.

„to, czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało ,ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują”

2 Kor 2, 9

„Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was – wyrocznia Pana – zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie.”

Jer 29, 11
4. Nie musisz porównywać się z innymi – Bóg prowadzi Cię po właściwej ścieżce dla Ciebie.

„Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoje imię.”

Ps 23, 3
5. Boża miłość i łaska nie wyczerpują się.

„Nie wyczerpała się litość Pana,
miłość nie zgasła.
Odnawia się ona co rano:
ogromna Twa wierność.”

Lm 3, 22-23
Boża moc, Boża miłość, Boża łaska, Boże błogosławieństwo nie są jak baterie, które się wyczerpują. Nie musimy obawiać się, że ich w pewnym momencie zabraknie. Nie musimy się bać, że dlatego, że Bóg uzdrowił inną osobę, to dla nas już nie wystarczy Jego mocy. Nie musimy się bać, że inni otrzymują Boże błogosławieństwo naszym kosztem. U Boga jest wszystkiego pod dostatkiem nie tylko dla innych, ale też dla Ciebie.

Zachęcam Cię, abyś – jeżeli jeszcze do tej pory żyłeś częściowo w mentalności żebraka – zaczął poznawać, co to znaczy być Bożym dzieckiem i do jakich skarbów masz dostęp.


PS. Do kobiet:

Jeżeli potrzebujesz pomocy w ugruntowaniu się w swojej tożsamości Córki Króla lub chciałabyś razem z nami odkryć bogactwo Bożego Skarbca, zachęcamy Cię do skorzystania z naszych dwóch kursów online dla kobiet dostępnych w cenie 49 zł jako cegiełki na służbę Żyj Pełnią Życia:

Publikacje z serii „Nie tak jak u zbójców” znajdziesz na stronie Psalm18.pl, który jest partnerem w naszej służbie. Z kodem ZYJPELNIA dostaniesz dodatkowe 5% rabatu.

Photo by Chris Jarvis on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.