Podziel się tym wpisem

Obietnica odpoczynku

Każdy z Psalmów przeczytałam w swoim życiu dobre kilkadziesiąt razy. Tym bardziej zachwyca mnie fakt, że choć czytam je ponownie, Bóg zawsze ma dla mnie coś świeżego i aktualnego na dziś. Niby te same słowa, a jednak nowe.

Dokładnie tak było niedawno, gdy otworzyłam Psalm 95. Po raz pierwszy zauważyłam tam cały szereg elementów, pewną instrukcję do pogłębiania relacji z Bogiem i to zakończoną cudowną obietnicą doświadczenia prawdziwego Bożego odpoczynku.

Przejdźmy teraz przez te kolejne etapy.

  • Przyjdź

„Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu”

Psalm 95,1a

Wszystko zaczyna się od naszej decyzji i aktywnego działania. „Przyjdź” oznacza przede wszystkim otworzenie swojego serca na Boga i oddanie Mu swojego życia. A w codzienności „przyjdź” oznacza świadome poświęcenie czasu Bogu na czytanie Jego Słowa, modlitwę i inne elementy, o których będzie za chwilę.

Praktyczna rada: Zaplanuj codzienny czas z Bogiem.

  • Wejdź

„Wejdźcie, uwielbiajmy”

Psalm 95,6a

Można przyjść do Boga, ale wcale nie wejść w Jego obecność. Można przeczytać fragment Biblii, ba, nawet odmówić modlitwę, ale wcale się z Bogiem nie spotkać – jeśli jesteśmy rozproszeni albo działamy tylko machinalnie. To tak jak z przyjściem do kościoła – większość wchodzi do środka, ale są i tacy, którzy zostają pod kościołem. Byli? Byli. Ale czy to zmieniło ich życie?

Pan Bóg zaprasza nas do prawdziwego spotkania z Nim. On Jest żywym Bogiem i chce budować z nami głęboką relację.

Praktyczna rada: Gdy spotykasz się z Bogiem zadbaj o to by nie być rozproszonym i nastaw swoje serce na spotkanie Boga.

  • Uwielbij Boga

„wznośmy okrzyki na cześć Skały naszego zbawienia (…) radośnie śpiewajmy Mu pieśni!”

Psalm 95, 1b; 2b

Pan Bóg ma niezliczoną ilość niesamowitych cech i imion. Tylko w Psalmie 95 wymienione jest: Skała naszego zbawienia, wielki Bóg, wielki król ponad wszystkimi bogami, Stwórca, nasz Bóg, „głębiny ziemi są w Jego ręku i szczyty gór należą do Niego. Morze jest Jego własnością: bo On sam je uczynił, i stały ląd ukształtowały Jego ręce” (Ps 95,4-5).

On jest na maxa godny naszych pochwał, a wyrażanie tego kim jest i jaki jest dodatkowo pomaga się na Nim bardziej skoncentrować, wejść w Jego obecność. Uwielbiaj więc chętnie, hojnie i radośnie!

Praktyczna rada: Kiedy czytasz Biblię, wypisuj sobie w jednym miejscu imiona i cechy Boga, by móc potem do nich sięgnąć uwielbiając.

  • Dziękuj

„przystąpmy z dziękczynieniem przed Jego oblicze”

Psalm 95,2 a

Dziękczynienie jest kluczowym elementem życia w pełni. Pomaga nam pamiętać Boże dzieła i uświadamiać sobie, że skoro coś kiedyś zrobił, na pewno zadziała ponownie. Biblia zachęca nas, żebyśmy dziękowali nieustannie. To odpowiednio nastawia nasze serce.

Praktyczna rada: Codziennie wpisuj jedną rzecz za jaką jesteś wdzięczny.

  • Przyjmij postawę uniżenia

„padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.”

Psalm 95,6b

Gdy przychodzimy do Boga bardzo ważne jest nie tylko to co robimy, ale też jaką postawę przyjmujemy. Nasz Bóg wzbudza bojaźń. Nie lęk, ale respekt i szacunek. Gdybyśmy przyszli do kogoś wysoko postawionego – jakiegoś króla czy prezydenta – z pewnością okazalibyśmy takiej osobie szacunek naszą adekwatną postawą – np. ukłonem. Bóg, Król Królów i Pan Panów tysiąc razy bardziej jest godny tego, by skłonić się przed nim fizycznie i duchowo w pokorze.

Praktyczna rada: Uniżając się przed Bogiem w pokorze uznaj Jego nieskończoną wielkość, a nie poniżaj samego siebie – masz królewską tożsamość (o tym za chwilę).

  • Miej otwarte i wrażliwe serce

„Nie zatwardzajcie serc waszych jak w Meriba, jak na pustyni w dniu Massa, gdzie Mnie wasi przodkowie wystawiali na próbę i doświadczali Mię, choć dzieło moje widzieli.”

Psalm 95,8-9

Biblia mówi w wielu miejscach, że jedną z najgorszych rzeczy jaką możemy zrobić, to zatwardzić serce. Gdy trwamy w jakiejś negatywnej postawie i świadomie nie dajemy się zmienić, uniewrażliwia nas to na Bożą obecność. Jakbyśmy zamykali przed Nim drzwi.

Praktyczna rada: Regularnie badaj swoje serce, czy jest otwarte i wrażliwe na Boga i Jego słowa.

  • Pamiętaj o swojej tożsamości

„Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku”

Psalm 95,7

Gdy przychodzimy do Boga, potrzebujemy wiedzieć nie tylko kim On jest, ale także kim my jesteśmy w Nim. Jeśli powierzyliśmy Mu swoje życie, zostaliśmy wszczepieni do Jego rodziny. Jesteśmy królewskimi córkami i synami. Bóg jest jak dobry pasterz, który troszczy się o nas całym sercem.

Praktyczna rada: Wzmacniaj swoją tożsamość szukając wciąż na nowo w Bożym Słowie tego co Pan Bóg mówi na Twój temat.

  • Wsłuchaj się w Boży głos, by poznać Jego drogi

„Obyście usłyszeli dzisiaj głos Jego”

Psalm 95,7b

W Starym Testamencie Bóg przemawiał tylko do wybranych osób. Dziś, dzięki ofierze Jezusa każdy z nas ma przystęp do Boga i każdy może się wsłuchiwać w Jego głos. A potrzebujemy tego, by poznawać Boże zasady życia, ale też konkretne powołanie jakie nam zleca.

Praktyczna rada: Gdy się modlisz, nie tylko mów, ale daj przestrzeń Bogu, by w ciszy Go słuchać.

Gdy weźmiemy sobie do serca te wszystkie powyższe elementy, mamy na końcu cudowną obietnicę – Pan Bóg obiecuje nam prawdziwy odpoczynek. Napisane jest, że w związku z tym, że Izrael nie postępował wg. powyższych rad, niestety omijał ich Boże wytchnienie:

„Tamto pokolenie budziło we Mnie wstręt przez lat czterdzieści, i powiedziałem: «Są oni ludem o sercu zbłąkanym i moich dróg nie znają». Przeto przysiągłem w moim gniewie: «Nie wejdą do [miejsca] mego odpoczynku».”

Psalm 95,10-11

Wielu wydaje się, że skoro na relację z Bogiem muszę poświęcić czas, a na chodzenie Jego drogami mnóstwo energii, to jest to bardzo męczące. Owszem, może to być momentami duży wysiłek, ale nie ma większej satysfakcji i radości w życiu doczesnym jak bycie blisko Boga i w centrum Jego woli. Wtedy naprawdę przychodzą na nas chwile błogości i odpocznienia w Nim samym. Szczególnie, że sam zaprasza nas, żebyśmy co siódmy dzień razem z Nim się zatrzymali i odetchnęli.

Zainwestujmy więc chętnie w budowanie głębokiej więzi z Nim i cieszmy się wszystkim co ma dla nas przygotowane.

Photo by Aaron Burden on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.