Podziel się tym wpisem
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Obietnica odpoczynku

Każdy z Psalmów przeczytałam w swoim życiu dobre kilkadziesiąt razy. Tym bardziej zachwyca mnie fakt, że choć czytam je ponownie, Bóg zawsze ma dla mnie coś świeżego i aktualnego na dziś. Niby te same słowa, a jednak nowe.

Dokładnie tak było niedawno, gdy otworzyłam Psalm 95. Po raz pierwszy zauważyłam tam cały szereg elementów, pewną instrukcję do pogłębiania relacji z Bogiem i to zakończoną cudowną obietnicą doświadczenia prawdziwego Bożego odpoczynku.

Przejdźmy teraz przez te kolejne etapy.

  • Przyjdź

„Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu”

Psalm 95,1a

Wszystko zaczyna się od naszej decyzji i aktywnego działania. „Przyjdź” oznacza przede wszystkim otworzenie swojego serca na Boga i oddanie Mu swojego życia. A w codzienności „przyjdź” oznacza świadome poświęcenie czasu Bogu na czytanie Jego Słowa, modlitwę i inne elementy, o których będzie za chwilę.

Praktyczna rada: Zaplanuj codzienny czas z Bogiem.

  • Wejdź

„Wejdźcie, uwielbiajmy”

Psalm 95,6a

Można przyjść do Boga, ale wcale nie wejść w Jego obecność. Można przeczytać fragment Biblii, ba, nawet odmówić modlitwę, ale wcale się z Bogiem nie spotkać – jeśli jesteśmy rozproszeni albo działamy tylko machinalnie. To tak jak z przyjściem do kościoła – większość wchodzi do środka, ale są i tacy, którzy zostają pod kościołem. Byli? Byli. Ale czy to zmieniło ich życie?

Pan Bóg zaprasza nas do prawdziwego spotkania z Nim. On Jest żywym Bogiem i chce budować z nami głęboką relację.

Praktyczna rada: Gdy spotykasz się z Bogiem zadbaj o to by nie być rozproszonym i nastaw swoje serce na spotkanie Boga.

  • Uwielbij Boga

„wznośmy okrzyki na cześć Skały naszego zbawienia (…) radośnie śpiewajmy Mu pieśni!”

Psalm 95, 1b; 2b

Pan Bóg ma niezliczoną ilość niesamowitych cech i imion. Tylko w Psalmie 95 wymienione jest: Skała naszego zbawienia, wielki Bóg, wielki król ponad wszystkimi bogami, Stwórca, nasz Bóg, „głębiny ziemi są w Jego ręku i szczyty gór należą do Niego. Morze jest Jego własnością: bo On sam je uczynił, i stały ląd ukształtowały Jego ręce” (Ps 95,4-5).

On jest na maxa godny naszych pochwał, a wyrażanie tego kim jest i jaki jest dodatkowo pomaga się na Nim bardziej skoncentrować, wejść w Jego obecność. Uwielbiaj więc chętnie, hojnie i radośnie!

Praktyczna rada: Kiedy czytasz Biblię, wypisuj sobie w jednym miejscu imiona i cechy Boga, by móc potem do nich sięgnąć uwielbiając.

  • Dziękuj

„przystąpmy z dziękczynieniem przed Jego oblicze”

Psalm 95,2 a

Dziękczynienie jest kluczowym elementem życia w pełni. Pomaga nam pamiętać Boże dzieła i uświadamiać sobie, że skoro coś kiedyś zrobił, na pewno zadziała ponownie. Biblia zachęca nas, żebyśmy dziękowali nieustannie. To odpowiednio nastawia nasze serce.

Praktyczna rada: Codziennie wpisuj jedną rzecz za jaką jesteś wdzięczny.

  • Przyjmij postawę uniżenia

„padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.”

Psalm 95,6b

Gdy przychodzimy do Boga bardzo ważne jest nie tylko to co robimy, ale też jaką postawę przyjmujemy. Nasz Bóg wzbudza bojaźń. Nie lęk, ale respekt i szacunek. Gdybyśmy przyszli do kogoś wysoko postawionego – jakiegoś króla czy prezydenta – z pewnością okazalibyśmy takiej osobie szacunek naszą adekwatną postawą – np. ukłonem. Bóg, Król Królów i Pan Panów tysiąc razy bardziej jest godny tego, by skłonić się przed nim fizycznie i duchowo w pokorze.

Praktyczna rada: Uniżając się przed Bogiem w pokorze uznaj Jego nieskończoną wielkość, a nie poniżaj samego siebie – masz królewską tożsamość (o tym za chwilę).

  • Miej otwarte i wrażliwe serce

„Nie zatwardzajcie serc waszych jak w Meriba, jak na pustyni w dniu Massa, gdzie Mnie wasi przodkowie wystawiali na próbę i doświadczali Mię, choć dzieło moje widzieli.”

Psalm 95,8-9

Biblia mówi w wielu miejscach, że jedną z najgorszych rzeczy jaką możemy zrobić, to zatwardzić serce. Gdy trwamy w jakiejś negatywnej postawie i świadomie nie dajemy się zmienić, uniewrażliwia nas to na Bożą obecność. Jakbyśmy zamykali przed Nim drzwi.

Praktyczna rada: Regularnie badaj swoje serce, czy jest otwarte i wrażliwe na Boga i Jego słowa.

  • Pamiętaj o swojej tożsamości

„Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku”

Psalm 95,7

Gdy przychodzimy do Boga, potrzebujemy wiedzieć nie tylko kim On jest, ale także kim my jesteśmy w Nim. Jeśli powierzyliśmy Mu swoje życie, zostaliśmy wszczepieni do Jego rodziny. Jesteśmy królewskimi córkami i synami. Bóg jest jak dobry pasterz, który troszczy się o nas całym sercem.

Praktyczna rada: Wzmacniaj swoją tożsamość szukając wciąż na nowo w Bożym Słowie tego co Pan Bóg mówi na Twój temat.

  • Wsłuchaj się w Boży głos, by poznać Jego drogi

„Obyście usłyszeli dzisiaj głos Jego”

Psalm 95,7b

W Starym Testamencie Bóg przemawiał tylko do wybranych osób. Dziś, dzięki ofierze Jezusa każdy z nas ma przystęp do Boga i każdy może się wsłuchiwać w Jego głos. A potrzebujemy tego, by poznawać Boże zasady życia, ale też konkretne powołanie jakie nam zleca.

Praktyczna rada: Gdy się modlisz, nie tylko mów, ale daj przestrzeń Bogu, by w ciszy Go słuchać.

Gdy weźmiemy sobie do serca te wszystkie powyższe elementy, mamy na końcu cudowną obietnicę – Pan Bóg obiecuje nam prawdziwy odpoczynek. Napisane jest, że w związku z tym, że Izrael nie postępował wg. powyższych rad, niestety omijał ich Boże wytchnienie:

„Tamto pokolenie budziło we Mnie wstręt przez lat czterdzieści, i powiedziałem: «Są oni ludem o sercu zbłąkanym i moich dróg nie znają». Przeto przysiągłem w moim gniewie: «Nie wejdą do [miejsca] mego odpoczynku».”

Psalm 95,10-11

Wielu wydaje się, że skoro na relację z Bogiem muszę poświęcić czas, a na chodzenie Jego drogami mnóstwo energii, to jest to bardzo męczące. Owszem, może to być momentami duży wysiłek, ale nie ma większej satysfakcji i radości w życiu doczesnym jak bycie blisko Boga i w centrum Jego woli. Wtedy naprawdę przychodzą na nas chwile błogości i odpocznienia w Nim samym. Szczególnie, że sam zaprasza nas, żebyśmy co siódmy dzień razem z Nim się zatrzymali i odetchnęli.

Zainwestujmy więc chętnie w budowanie głębokiej więzi z Nim i cieszmy się wszystkim co ma dla nas przygotowane.

Photo by Aaron Burden on Unsplash

Może zainteresuje Cię również:

Bóg
Kaja Wilkosz

Singielstwo to wielki dar, choć ma blaski i cienie – rozmowa z Anią Dzieciątko, prelegentką na konferencji „Żyj Pełnią Życia. Boży plan na miłość i relacje”

Na konferencji „Żyj Pełnią Życia. Boży plan na miłość i relacje” wspólnie poprowadzą sesję dla singielek. Ania i Adam Dzieciątko, małżeństwo z dwuletnim stażem, założyciele kanału na YT Jest miło/ść, autorzy książki „Kocham Cię, singielstwo moje!”. Ich wielką pasją jest inspirowanie singli i par do tego, jak zdrowo budować związki. Rodzice małego Bieniaminka.

Czytaj całość »
Bez kategorii
Piotr Wołochowicz

Zadanie dla rodziców – przekaz pokoleń!

Amerykański autor, Norm Willis, w książce „Skarb pokoleń. Jak skutecznie uczyć wiary nasze dzieci” opisuje koncepcję wychowawczą, określoną jako przekaz pokoleń. Otóż przekaz pokoleń jest to świadome i celowe przekazywanie następnym pokoleniom Bożej prawdy i Bożego życia – motywowane odpowiedzialnością za dzieci oraz za szerzenie wiary.

Czytaj całość »
Bez kategorii
Justyna Połom

Cechy dziecka Króla Królów

Za nami Wakacyjne Mailowe Studium Biblijne. Księga Przysłów jest pełna mądrości przekazanej przez króla Salomona jego synowi. Wyłania się z niej obraz tego, jaki powinien być syn królewski, i tak naprawdę każdy, kto ma w sercu bojaźń Pańską. Jaki więc powinien być każdy z nas wg Salomona?

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.