Podziel się tym wpisem

Dlaczego związki, skromność i kobiecość wskazują na Ewangelię?

„Zamiast marnować czas na tematy takie jak związki, skromność i kobiecość… dlaczego nie skupicie się na Ewangelii? Wasz chrześcijański blog powinien przede wszystkim dotyczyć tego, jak bardziej kochać Jezusa”.

W ostatnich latach otrzymałyśmy kilka e-maili i wiadomości prywatnych na social mediach od chrześcijańskich dziewczyn, które wyraziły swoje zaniepokojenie, pytając, dlaczego w Girl Defined Ministries marnujemy czas na pisanie o „drugorzędnych” kwestiach, zamiast skupiać się wyłącznie na Ewangelii. Wyraziły rozczarowanie, że poświęcamy czas na pisanie o „drobnych” kwestiach, takich jak związki, randki, skromność i kobiecość.

Porozmawiajmy o tym.

DLACZEGO POŚWIĘCAMY CZAS, ABY PISAĆ NA TAKIE TEMATY JAK MIŁOŚĆ, ZWIĄZKI, SKROMNOŚĆ I KOBIECOŚĆ?

Chodzi mi o to, czy jako chrześcijanki nie powinniśmy skupiać się tylko na kochaniu Jezusa i kochaniu innych? Tak i absolutnie. Kochać Jezusa i kochać innych to największe przykazania (Mt 22:36-40). To powinno być siłą, która napędza wszystko inne w naszym życiu. Jednak kochanie Jezusa i kochanie innych to nie tylko namiętne uczucie — to działanie. Prawdziwa miłość do Boga powinna skutkować przemianą serca, która ostatecznie prowadzi do zmiany życia. Ludzie nie widzą, że jesteśmy chrześcijanami po naszych wewnętrznych pragnieniach… widzą, że jesteśmy chrześcijanami po owocach naszego życia (Jana 15, Rzymian 12:9-21).

Jako naśladowcy Jezusa odzwierciedlamy Ewangelię i okazujemy naszą miłość do Chrystusa poprzez działania, które wypływają z przemienionego serca.

BIBLIA ODNOSI SIĘ DO TYCH „CZYNÓW” JAKO DOBRYCH UCZYNKÓW (MATEUSZA 5:16).

Nasze czyny, słowa i wybory powinny odzwierciedlać obraz Tego, do którego niesienia jesteśmy wezwani. A ponieważ jesteśmy nośnikami wizerunku we wszystkim, te „drugorzędne” kwestie mają znaczenie. W rzeczywistości możemy argumentować, że kwestie takie jak związki, miłość, skromność i kobiecość mają znaczenie tylko ze względu na Ewangelię. Dzięki Chrystusowi i Jego dziele krzyża, zostaliśmy odnowieni. Otrzymaliśmy nową tożsamość. Jako Jego dzieci jesteśmy wezwani do oddawania Mu czci i oddawania Mu chwały w każdym aspekcie naszego życia. List do Tytusa 3 mówi o tym, jak nasze dobre czyny jako wierzący, powinny wynikać z tego, że przyjęliśmy Boże zbawienie.

Jako chrześcijanki powinnyśmy dążyć do dobrych uczynków w każdej dziedzinie naszego życia. Nie po to, by zapracować na nasze zbawienie, ale by fakt, że jesteśmy zbawieni wpływał na nasze codzienne życie.

I właśnie dlatego piszemy na tego typu tematy. Nasza książka „Boska kobieta” również porusza wiele z tych tematów. Sposób, w jaki radzimy sobie z problemami urody, wchodzimy w interakcje z mężczyznami, postrzegamy sukces, traktujemy naszą rodzinę i żyjemy jak kobiety, będzie miał bezpośredni wpływ na nasze świadectwo dla Ewangelii.

Rzućmy okiem na każdy z tych obszarów.

PRAWDZIWA MIŁOŚĆ I EWANGELIA.

Hollywoodzka wersja prawdziwej miłości jest często zakorzeniona w silnych uczuciach; ale Boża definicja jest zakorzeniona w autentycznych działaniach (Jan 13:35). Biblijna miłość nie zależy od tego, co ktoś inny robi lub czego nie robi dla ciebie – opiera się wyłącznie na twoim osobistym wyborze, by ofiarować miłość.

Nikt w całej historii nie okazywał tego rodzaju miłości lepiej niż sam Jezus. Rzymian 5:8 pokazuje tę potężną miłość, gdy mówi: „Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami”.

Boża recepta na prawdziwą miłość jest zakorzeniona w bezinteresownym działaniu i niezasłużonej łasce. Biblijna miłość ma moc zmieniania życia, odnawiania relacji oraz zbliżania do rodziny i przyjaciół.

Stawianie innych ponad siebie i wybieranie, by okazać im prawdziwą miłości jest dokładnie tym, co Chrystus zademonstrował poprzez swoją śmierć na krzyżu. Jeśli zaaplikujemy Bożą wersję miłości do naszych romantycznych związków, rodziny, przyjaźni i małżeństwa, pokażemy Ewangelię w sposób głęboko oddziałujący. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poście na blogu zatytułowanym True Love: What it is and What it isn’t

SKROMNOŚĆ I EWANGELIA.

Oto szalona myśl: ubrania nie istniały, zanim grzech pojawił się na świecie. Nie było wstydu ani powodu, by zakrywać naszą nagość. Ale od momentu, gdy Bóg zabił zwierzę w ogrodzie i okrył skórą Adama i Ewę (Księga Rodzaju 3), ubranie stało się symbolem i zapowiedzią naszej potrzeby przykrycia sprawiedliwością Chrystusa. Tak jak Adam i Ewa potrzebowali Boga, aby zakryć swój wstyd, tak my potrzebujemy Chrystusa, aby zakrył nasz. Dlatego Chrystus musiał przelać Swoją krew na krzyżu – aby przyodziać nas w Swoją sprawiedliwość i zbawić nas od naszych grzechów.

Ubieranie się to znacznie więcej niż „po prostu bycie skromnym”. Ubrania są potężnym obrazem Ewangelii. Nasze ubranie stale przypomina nam o naszej potrzebie Chrystusa. Jest przypomnieniem tego, co Chrystus dla nas zrobił i ceny, jaką zapłacił za nasz grzech. Przypomina nam, że nadchodzi dzień, kiedy Chrystus powróci i uczyni wszystko nowym.

Kiedy zaczynamy patrzeć na ubiór z tej perspektywy, zakrywanie naszej nagości ma o wiele większy sens. Noszenie ubrań zaczęło się w Księdze Rodzaju i powinno być kontynuowane, aż ostatecznie zostaniemy udoskonaleni w Niebie z Bogiem. Chociaż Biblia nie podaje nam czarno-białego standardu skromności, wszyscy powinniśmy dbać o tę dziedzinę naszego życia, ponieważ tak robi Bóg.

„Podobnie kobiety – w skromnie zdobnym odzieniu, niech się przyozdabiają ze wstydliwością i umiarem… lecz przez dobre uczynki, co przystoi kobietom, które się przyznają do pobożności” (1 Tymoteusza 2:9-10). Aby dowiedzieć się więcej o odzieży, przeczytaj The Naked Truth About Why We Wear Clothes.

KOBIECOŚĆ I EWANGELIA.

Na początku Bóg stworzył Adama i Ewę i celowo uczynił ich mężczyzną i kobietą (Księga Rodzaju 1 i 2). Dzisiejsze bycie kobietą ma ogromne znaczenie ze względu na ten pierwotny akt Boga. Bóg celowo, nieprzypadkowo i z przezornością wymyślił kobietę – Ciebie – abyś była zupełnie inną od mężczyzny.

Aby dać Tobie i mnie mały wgląd w boską naturę Boga, starannie stworzył ludzką rasę, aby była odbiciem Jego osobistego obrazu (Księga Rodzaju 1:26). Zaprojektował mężczyznę i kobietę, aby ukazywać chwałę Boga w sposób, który jest unikalny dla każdej płci.

Zaprojektował nas jako równie cennych ludzi ale z dwiema różnymi rolami i celami na tym świecie. Jesteśmy wezwani do uwielbienia Boga przez służenie Mu w sposób wyraźnie przeznaczony dla naszej płci żeńskiej. Kiedy przyjmujemy biblijną kobiecość i żyjemy nią, oddajemy Bogu chwałę i ukazujemy Go. Pzeczytaj więcej na ten temat w naszym poście na blogu zatytułowanym Choosing Feminine Faith in a Feminist World.

KIEDY ZACZNIEMY ZGŁĘBIAĆ TEMAT, SZYBKO PRZEKONAMY SIĘ, ŻE TAKIE TEMATY JAK MIŁOŚĆ, ZWIĄZKI, SKROMNOŚĆ I KOBIECOŚĆ TO DUŻO WIĘCEJ NIŻ KWESTIE „DRUGORZĘDNE”.

Bóg troszczy się o każdą dziedzinę naszego życia i wzywa nas do oddawania Mu chwały w sposobie w jaki poruszamy się w każdym tym obszarze. Przyjęcie biblijnego zrozumienia miłości, związków, skromności i kobiecości dotyczy nie tyle nas, ile życia odkupionym życiem, które odzwierciedla Boga, który nas zbawił.

Bóg troszczy się o nasze serca i nasze czyny. Dlatego wersety Jakuba 2: 14 i 26 mówią: „Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła goi zbawić? Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków”.

Sposób, w jaki żyjemy, w małych i dużych tematach, ma znaczenie. I właśnie dlatego w GirlDefined zajmujemy się „drugorzędnymi” tematami. I właśnie dlatego cieszymy się, że przeczytasz naszą książkę „Boska kobieta” (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś). Sposób, w jaki żyjemy jako chrześcijanki, jest codzienną okazją do wyeksponowania Ewangelii Jezusa.

Chciałabym usłyszeć od ciebie.

  • Jak Ewangelia wpłynęła na Twoje życie w takich dziedzinach, jak miłość, związki, skromność i kobiecość?

PS. Od tłumacza: Na koniec swojego oryginalnego wpisu, który ukazał się w czerwcu 2020 roku na blogu GirlDefined, Kristen zapraszała na konferencję Girl Defined. A my pragniemy zaprosić Cię na 4. konferencję „Żyj Pełnią Życia”, która odbędzie się 1 października 2022 w Warszawie, na której jednymi z mówców będą Kristen i jej siostra Bethany w formie 2 wykładów online. Link do zapisów znajdziesz tu.


Źródło zdjęcia: How Modesty, Romance, and Femininity Relate to the Gospel (girldefined.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje Cię również:

Biblia
Justyna Połom

Wolni od wstydu

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na to, jakie jest ostatnie zdanie zapisane w Piśmie Świętym przed sceną grzechu pierworodnego? „Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Jednak to uczucie wielu z nas jest doskonale znane, dlaczego?

Czytaj całość »
Biblia
Magdalena Wołochowicz

W drodze do świętości

W ostatnich miesiącach w przeróżnych przestrzeniach – na Instagramie, w książkach, podcastach, itp., słyszę o tym, jak ważne jest życie w świętości, ale też, że choćbyśmy się mocno starali, sami, bez Bożej pomocy, tego stanu nie osiągniemy.

Czytaj całość »
Biblia
Kaja Wilkosz

Pobożność. Jak ją w sobie rozwijać?

Jakimi cechami określiłbyś człowieka pobożnego? Pobożność to coś sięgającego daleko poza ramy dobrego charakteru. W końcu osoba niewierząca również może mieć odpowiednio ukształtowany charakter, podobnie jak szatan wierzy w istnienie Boga – nie oznacza to, że jest Jemu wierny.

Czytaj całość »

Jesteś super!

Dziękujemy za zapis!
Proszę podaj tablet następnej osobie.